Odwołali dyrektora szpitala Latawiec

Odwołali dyrektora szpitala Latawiec

w Aktualności

Nieaktualny regulamin porządkowy, dysproporcje w wynagrodzeniach, brak realizacji zapowiadanego planu naprawczego czy nieobniżenie kosztów funkcjonowania placówki. Lista zarzutów, które przedstawił dyrektorowi szpitala Latawiec w Świdnicy zarząd powiatu jest dość długa. Sam zainteresowany, którego znają również wałbrzyszanie, bo pracował i w tym mieście, odpiera zarzuty. Podkreśla jednak, że dyrektorem na siłę nie będzie.

Rozmowa z Jackiem Domejko, dyrektorem szpitala Latawiec, którego odwołał zarząd powiatu.

– Wyniki kontroli ze szpitala „Latawiec" według Zarządu Powiatu Świdnickiego były szokujące. Czy mógłby się Pan ustosunkować do takiego stwierdzenia?

– W tej sprawie obszernych wyjaśnień udzieliliśmy, odnosząc się do tego protokołu. Wydaje mi się, że to absolutnie nieadekwatne do sytuacji, w której znajduje się placówka.

– Jednym z zarzutów pokontrolnych jest „nieaktualny regulamin porządkowy?" Czy rzeczywiście ma to miejsce?

– Nowe przepisy dają nam termin jego aktualizacji do czerwca 2012 roku, co w tej chwili właśnie się dzieje. W mocy prawa obecny regulamin jednak spełnia jego wymogi.

– Kolejne argumenty to „nieprawidłowa polityka rachunkowości". Faktycznie występowały błędy w księgowości szpitala?

– Zakończenie roku 2010 skutkowało przekroczeniem kwot o około 50 tysięcy złotych oraz zwiększonych kosztach o prawie 150 tysięcy, przy blisko 80 milionowym budżecie. Było to jednak związane ze zwiększoną ilością przyjęć pacjentów w zakresie ratowania zdrowia i życia. Wyniki te przyszły po sprawozdaniu finansowym na zakończenie roku obrotowego. W związku z tym, nie można było dokonać wcześniejszej ich weryfikacji. Mogę jednak powiedzieć, że nasz szpital przyjął więcej osób niż powinien. Było to jednak związane z przypadkami ratowania zdrowia i życia, jak podkreślałem.

– W protokole pada również stwierdzenie o rażących dysproporcjach w wynagrodzeniach?

– Pojawił się materiał rozsyłany anonimowo po całym powiecie, jeszcze zanim przekazano oficjalne sprawozdanie. Te informacje mogły wprowadzić opinię publiczną w błąd. Porównywanie najniższej stawki pielęgniarki zatrudnionej na umowę o pracę, z najwyższym wynagrodzeniem lekarza kontraktowego, jest po prostu manipulacją. Wszystkie kwoty, które były wypłacane są efektem zmiany w sposobie zarządza oddziałem. Podwyższyliśmy jakość placówki, skróciliśmy czasu pobytu pacjenta i zmniejszyliśmy ilość powikłań. Mam zatem nadzieje, że dalsza analiza wyjaśni tę sprawę.

– Panie dyrektorze, obniżył Pan koszty funkcjonowania szpitala?

– W momencie, w którym ponad 10 lat temu przejmowałem szpital, miał on kontrakt na poziomie 27-28 milionów złotych i 35 milionów zadłużenia. Było to 5 placówek szpitalnych i w celach oszczędnościowych pełniłem funkcję dyrektora naczelnego i medycznego, pracując prawie przez 24 godziny na dobę. Po 10 latach, w momencie, w którym opuszczam szpital, ma on prawie 80 milionów przychodu, przy zadłużeniu wynikającym z regulacji terminowych na poziomie około 10 milionów złotych. Są to zatem nieporównywalne efekty ekonomiczne. Udało się przenieść szpital do jednej placówki, nastąpiła duża obniżka poziomu zatrudnienia, a wykonujemy trzy razy więcej usług medycznych, czyli około 45 tysięcy rocznie.

– Czy zatem według Pana są jakieś inne powody odwołania?

– Myślę, że jest to bardzo złożona sprawa. Starosta sugeruje nawet , że zostanie skierowana do prokuratury lub dyscypliny finansów publicznych. Myślę jednak, że jeżeli organizacje kontrolujące podejdą do tego obiektywnie, to dużo się wyjaśni. Całość tego zamieszania wynika moim zdaniem ze skargi, jaką złożyły pielęgniarki z zarządu związkowego. Tak się składa, że są to w dużej części oddziałowe, które po 10 latach muszą wejść w nową formę organizacyjną i dostosować się do niej. Nie ma już taryfy ulgowej dla byle jakiej pracy i nie wszystkie osoby są z tego zadowolone. Przekonany jestem również, że przekształcenie szpitala w spółkę wywołało duże zawirowanie społeczne, naciski medialne i niepotrzebne emocje.

– Odchodząc ze szpitala, co by Pan chciał przekazać kadrze i pacjentom?

– Być może można było zrobić więcej i w nieco krótszym czasie. Ja jednak starałem się najlepiej jak potrafiłem. Wierzę, że „Latawiec" zostanie przekazy w dobre ręce

Dziękuję za rozmowę

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

„Nieudany” powrót

Po 11 miesiącach procesu ze Szpitalem Sokołowskiego w Wałbrzychu świdnicki sąd uznał

Udało się!

Rozstrzygnięto przetarg na termomodernizację budynku szkoły w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii im. UNICEF
Go to Top