Odzyskaliśmy grodzkość!

Odzyskaliśmy grodzkość!

w Aktualności

Wałbrzych miastem na prawach powiatu? Tak. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest jednoznaczna.

TK rozpatrzył skargę prezydenta Lecha Kaczyńskiego dotycząca projektu uchwały przygotowanego przez rząd. W projekcie, który zakwestionował prezydent ze względu na wątpliwości dotyczące parków krajobrazowych był również projekt odzyskania grodzkości.

Wałbrzych stracił grodzkość 1 stycznia 2003 roku. Stał się największą gminą w Polsce i jedynym ponad 100-tysięcznym niegrodzkim miastem w kraju.

Odzyskanie praw grodzkich stały się dla Piotra Kruczkowskiego sztandarowym hasłem w kampanii. – Straty poniesione przez Wałbrzych na skutek utraty praw powiatu są już nie do powetowania. Straciliśmy mozliwość ubiegania się o dodatkowe środki, co spowodowało ograniczenie inwestycji, stanu wielu dróg, bezpieczeństwa publicznego czy kształtowania polityki oświatowej – mówił Piotr Kruczkowski, pytany o grodzkość.

W końcu przygotowano projekt ustawy w tej sprawie. Ale prezydent Lech Kaczyński skierował go do Trybunały Konstytucyjnego. – Gdyby Platforma Obywatelska przygotowała osobny projekt w sprawie grodzkości, a nie umieściła go razem z innymi ustawami, prezydent Kaczyński przychyliłby się do tego wniosku – tłumaczyła tę decyzję posłanka Anna Zalewska. I wbrew zapowiedziom, że rozpatrywanie skarji będzie trwało aż 14 miesięcy skraga trafiła na wokandę w ciągu trzech miesięcy. Decyzja jest jasna. Nie ma żadnych zastrzeżen, a to oznacza, że …odzyskaliśmy grodzkość.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Auto uderzyło w drzewo

Jedna osoba została poszkodowana w wypadku, do którego doszło przed chwilą na
Go to Top