Otrzymali wyróżnienie

Otrzymali wyróżnienie

w Aktualności

Szczawno-Zdrój zostało wyróżnione w ogólnopolskim konkursie na najlepsze praktyki jednostek samorządu terytorialnego w zakresie polityki wobec osób niepełnosprawnych Samorząd Równych Szans 2012.

Projekt obejmował zadania zrealizowane przez gminy w zakresie likwidacji barier w dostępie osób niepełnosprawnych do pełnego udziału w życiu społecznym. Z danych Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczawnie-Zdroju wynika, że osób niepełnosprawnych lub dotkniętych problemem niepełnosprawności jest ok. 750, co stanowi ponad 13% ogółu mieszkańców gminy. Sytuacja osób niepełnosprawnych oraz działania przeciw wykluczeniu społecznemu określona została w Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Szczawna-Zdroju na lata 2009-2013. Priorytetem w działaniach samorządu stała się likwidacja barier architektonicznych w obiektach użyteczności publicznej i na obszarze miejskiej przestrzeni oraz zwiększenie dostępu do Urzędu poprzez wykorzystywanie Elektronicznej Skrzynki Podawczej. W ramach realizacji projektu w zakresie przystosowania przestrzeni publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych zlikwidowano bariery architektoniczne w ciągach pieszo-jezdnych w centrum uzdrowiska na ulicach Tadeusza Kościuszki, Wojska Polskiego, Henryka Sienkiewicza oraz wybudowano nową – parterową przychodnię zdrowia. Z myślą o niepełnosprawnych zapewniony został podjazd dla wózków do budynku Urzędu Miejskiego oraz zamontowano samoczynnie otwierające się drzwi wejściowe. Ponadto Gmina wykonała podjazd dla osób niepełnosprawnych do budynku Biblioteki Miejskiej i zlikwidowała schody przy wejściu do Domu Zdrojowego.

W celu ułatwienia komunikacji, na parterze budynku Urzędu Miejskiego, uruchomiono Punkt Przyjęć Interesanta oraz wprowadzono Elektroniczną Skrzynkę Podawczą, która pozwala na załatwianie spraw i składanie wniosków drogą internetową, z zastosowaniem gotowych formularzy, co zapewniło zdalny dostęp osób niepełnosprawnych do urzędu. Uroczysta gala z dwudniowymi warsztatami poświęconym i tematyce osób niepełnosprawnych odbyła się w Karpaczu. Kapituła Nagrody pod patronatem Ministra Jarosława Dudy – Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wybrała spośród 125 zgłoszonych projektów 15 zwycięzców i przyznała 25 wyróżnień.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top