Outsourcing pracowniczy – alternatywa dla przedsiębiorstwa

Outsourcing pracowniczy – alternatywa dla przedsiębiorstwa

w Aktualności

""

Outsourcing pracowniczy, to nowoczesna forma zarządzania firmą, polegająca na powierzeniu partnerowi zewnętrznemu – w zależności od aktualnych potrzeb – różnego typu zadań. Dzięki temu zabiegowi kierownictwo firmy może skupić swoje zasoby i środki na obszarach stanowiących istotę jej działalności. W wielu krajach Europy, także w Polsce istnieją już wyspecjalizowane firmy, dysponujące szerokim wachlarzem fachowców z różnych dziedzin. Można jej powierzyć na przykład rekrutację i selekcję pracowników, obsługę kadrowo-płacową oraz profesjonalne zarządzanie personelem.

Outsourcing pracowniczy znakomicie sprawdza się w branży turystycznej – w hotelach i restauracjach. Jest stosowany na całym świecie, nawet na najbardziej rozwiniętych rynkach pracy, coraz większa popularność zyskuje sobie także w Polsce. Korzyści, jakie można uzyskać z takiej formy zarządzania, to redukcja kosztów, przeniesienie odpowiedzialności wobec ZUS i innych instytucji na firmę outsourcingową oraz zarządzanie personelem bez konieczności organizowania własnych służb. Metoda ta pozwala na elastyczną regulację zatrudnienia i produkcji, w zależności od wymagań czy potrzeb na daną chwilę. Współcześni przedsiębiorcy poszukują rozwiązań szybkich i efektywnych. Nie chcą tracić czasu na żmudną rekrutację. Trwający od dłuższego czasu kryzys finansowy powoduje, że osiągnięcie satysfakcjonujących efektów w poszukiwaniu i zatrudnianiu nowych pracowników, nastręcza coraz więcej trudności. Outsourcing jest swego rodzaju wybawieniem w tej sytuacji. Pozwala zoptymalizować koszty obsługi i podnieść bezpieczeństwo organizacji. Firma, korzystająca z zewnętrznych pracowników może przyjmować kolejne zlecenia bez większych ograniczeń. Pracownicy są wykwalifikowani odpowiednio do zadania, ponieważ odbyli już wymagane szkolenia, przeszli różnorodne kursy. Pracodawca nie ponosi zatem kosztów pozyskania pracowników oraz ich szkolenia, otrzymuje natomiast wykwalifikowanych specjalistów.

Same firmy, zajmujące się outsourcingiem, to wykwalifikowane przedsiębiorstwa, oferujące niezwykle szeroki wachlarz usług. Bardzo często, oprócz kadr, dysponują specjalistami w zakresie projektowania i instalowania sieci komputerowych i teleinformatycznych, dostarczają sprzęt komputerowy, tworzą programy informatyczne dostosowane do potrzeb przedsiębiorców.

Jak twierdzi dr Marek Madej, kierownik Katedry Ekonomii Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i prezes spółki outsourcingowej Marani w Zabrzu, najbardziej rozpowszechniony jest outsourcing informatyczny. Jego popularność wynika przede wszystkim z dostępności do odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów, niebywałego postępu w tej dziedzinie i problemów bezpieczeństwa, głównie ochrony danych. Według danych IDC najpopularniejszą usługą outsourcingu IT w Polsce jest tzw. network and desktop, czyli wynajem serwerów i całej infrastruktury sieciowej oraz stała opieka nad urządzeniami. Według naukowca, o ile w początkowej fazie outsourcing dotyczył prostych funkcji biznesowych, takich jak sprzątanie, produkcja podzespołów, o tyle obecnie coraz częściej dochodzi do outsourcingu całych procesów biznesowych, czyli np. księgowości, zarządzania finansami, produkcją, logistyką i transportem, utrzymaniem ruchu, zarządzaniem kadrami, a czasami badaniami i rozwojem technologii i nowych produktów. Firma outsourcingowa reorganizuje procesy w ramach kontraktu, wprowadzając nowe rozwiązania procesowe, nowe technologie, nową infrastrukturę, najczęściej na poziomie światowym i bierze za realizację procesu całkowitą odpowiedzialność.

 

""

Inne artykuły: Praca – wiele form i możliwości http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/3414,.html Pracownik na umowę cywilną http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/3415,.html Praca tymczasowa – korzystne rozwiązania http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/3416,.html Praca u siebie – szansa na stałe zatrudnienie http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/3417,.html Praca zdalnie sterowana http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/3418,.html Job sparing – etat na spółkę http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/3419,.html Zatrudnienie rotacyjne sposobem na podnoszenie kwalifikacji http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/3420,.html Outsourcing pracowniczy – alternatywa dla przedsiębiorstwa http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/3421,.html Krótszy czas pracy – wybór pracownika http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/3422,.html O każdej porze dnia i nocy – praca na wezwanie http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/3423,.html Mamy pracują elastycznie http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/3424,.html Doświadczenie jest bezcenne http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/3425,.html

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Auto uderzyło w drzewo

Jedna osoba została poszkodowana w wypadku, do którego doszło przed chwilą na
Go to Top