Pamiętają o bitwie z 1807 roku

Pamiętają o bitwie z 1807 roku

w Aktualności

Młodzież z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju obchodziła rocznicę zwycięskiej bitwy Ułanów Legii Nadwiślańskiej.

Zorganizowana przez uczniów i nauczycieli uroczystość zgromadziła nie tylko mieszkańców Szczawna-Zdroju, ale także i przedstawicieli władz Szczawna-Zdroju i Starych Bogaczowic oraz kombatantów, delegacje szkół i przedszkola miejskiego, przedstawicieli wałbrzyskiego PTTK, jak i członków zarządu Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju. Prezes TMSZ wygłosiła przemówienie przypominając zebranym historię zwycięskiej bitwy z 15 maja 1807 roku Ułanów Legii Nadwiślańskiej z oddziałami pruskimi. Uczniowie deklamowali poezję patriotyczną i wykonali pieśni patriotyczne. Pod pomnikiem zostały złożone kwiaty, a orkiestra dęta odegrała Rotę.

Akcja mająca na celu przybliżenie wiedzy na temat wydarzeń mających znaczenie historyczne, patriotyczne, budujące tożsamość narodową zwłaszcza w pokoleniu młodych Polaków, spotkała się z bardzo dobrym odbiorem mieszkańców Szczawna-Zdroju. – Pomnikiem Ułanów Legii Nadwiślańskiej opiekujemy się od dwóch lat. Kuratorium Oświaty i Wychowania we Wrocławiu ogłosiło w ramach edukacji patriotycznej akcję opiekowania się miejscami pamięci narodowej. Nasi uczniowie – należący do redakcji gazetki szkolnej ,,Pozytyw" – zgłosili wolę opiekowania się pomnikiem stojącym przy szosie prowadzącej do Strugi – wyjaśnia Iwona Czech, nauczycielka z Zespołu Szkół im. M. Skłodowskiej-Curie i dodaje, że w czerwcu zeszłego roku z rąk Wojewody Dolnośląskiego i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty szkoła otrzymała certyfikat przejęcia pomnika pod opiekę.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Auto uderzyło w drzewo

Jedna osoba została poszkodowana w wypadku, do którego doszło przed chwilą na
Go to Top