bo...

Pilnuj terminu złożenia PiT-u, bo…

w Gospodarka

Nawet ponad 2500 złotych kary może zapłacić podatnik, który w terminie nie rozliczy się z Urzędem Skarbowym z dochodu osiągniętego w ubiegłym roku. Przypominamy, że na złożenie deklaracji podatkowej mamy czas do 30 kwietnia.

Warto dotrzymać terminu bo grozi nam mandat – minimalnie 130 złotych do kwoty nawet 2634 zł. Taką karą może nałożyć na nas fiskus za popełnienie wykroczenia skarbowego, którym m.in. jest także zaniżenie podatku. Ukarana osoba może jednak nie przyjąć i nie zgodzić się z decyzją Urzędu Skarbowego. Wtedy sprawa trafi do sądu, który rozstrzygnie spór i jeżeli uzna naszą winę może wymierzyć karę nawet dziesięciokrotnie wyższą niż kwota maksymalnego mandatu. Za wykroczenia skarbowe sąd może nas ukarać grzywną, której maksymalna wysokość wynosi 26 340 zł. Należy pamiętać, że poza wymierzoną grzywną pozostaje jeszcze do zapłacenia zaległy podatek i odsetki.

Aby uniknąć kłopotów i tłumaczeń, najlepiej rozliczyć się w terminie

Każde zeznanie podatkowe warto złożyć nawet wtedy, gdy mamy obawy, że nie jest wypełniony prawidłowo. W przypadku błędu, podatnik ma prawo do korekty zeznania podatkowego. I w takiej sytuacji, nie musi obawiać się mandatu. Pit można korygować do pięciu lat wstecz. Należy pamiętać, że z poprawkami nie warto czekać tak długo. Jeśli okaże się, że zapłaciliśmy zbyt mało należnego podatku, trzeba będzie nie tylko uregulować całą sumę, ale także odsetki. Im później to zrobimy, tym należność będzie większa.

Jeżeli jednak złożymy rozliczenie nieterminowo możemy jeszcze uniknąć kary składając tzw. czynny żal – przed wszczęciem kontroli przez fiskusa.

Czynny żal jest prawnie uregulowany w kodeksie karnym skarbowym: „karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe nie podlega sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu".

Podstawą skorzystania z czynnego żalu jest uregulowanie należności podatkowych. Podatek należy zapłacić w terminie wyznaczonym przez organ podatkowy.

Poniżej wzór czynnego żalu:

 

 

………………………………                                                        Wałbrzych …………… 15 maja 2010r. Imię i nazwisko ………………………………………………………………Adres zamieszkania Nr NIP

                                                                                                                                               Do:                                                                                  Naczelnika Urzędu Skarbowego w ………………..

Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego

Na podstawie art. 16 kodeksu karnego skarbowego zawiadamiam naczelnika urzędu skarbowego w …………… o niezłożeniu przeze mnie do 30 kwietnia 2010 r. zeznania PIT-37 za 2009 r. Obowiązek ten dopełniam wraz ze złożeniem niniejszego zawiadomienia.Jednocześnie informuję, że niezłożenie zeznania PIT-37 za 2009r. nie wynikało ze współdziałania z jakąkolwiek osobą trzecią.

Jan Kowalski

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Gospodarka

Toyota się rozpędza

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu drugą linię produkcyjną małej

Inwestycyjne wsparcie

Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyznano dodatkowe środki na program ochrony gruntów rolnych,
Go to Top