Płacz i płać

Płacz i płać

w Region

Od stycznia 2012 roku w Świdnicy będą obowiązywały nowe stawki podatków od nieruchomości. Największe zapłacą właściciele dużych sklepów, banków i stacji benzynowych.

Właściciele sklepów o powierzchni powyżej 4 tys. metrów kwadratowych, stacji benzynowych, banków oraz lokali z automatami do gry zapłacą najwyższe stawki podatku od nieruchomości (21,94 zł za 1 m kwadratowy) oraz od gruntu (84 gr. za 1 m2). Zmienią się również stawki podatków od budynków, w tym mieszkalnych. Będą wynosiły 0,65 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej rocznie. To pierwsza podwyżka od dwóch lat. Co więcej wzrost o zaledwie 3 gr. na 1 m2 oznacza w przypadku standardowego mieszkania 50-metrowego, wyższą opłatę w podatku o 1,5 zł rocznie. Należy pamiętać, że opłata ta dotyczy osób, które są właścicielami mieszkań.

– Generalnie stawki podatków zostały podwyższone w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych za I półrocze 2011 r., czyli o koszt inflacji, która wyniosła 4,2 procent. Zmiana wysokości podatków wiąże się również z koniecznością większych wpływów do budżetu w związku ze zmianami ustawy o finansach publicznych, które określają bezpieczny poziom zadłużenia samorządu – tłumaczy Izabela Niemczyk, skarbnik miasta Świdnica.Radni postanowili również o zwiększeniu o 4,2 proc. – wspomniany już wskaźnik ministra finansów – stawek podatków od środków transportu. Niestety podwyżka czeka nas również w przypadku opłat za wodę i ścieki. Po zmianie uchwały dla gospodarstw domowych stawki wyniosą netto (+ 8 proc. VAT) – 7,34 zł (wzrost o 0,53 zł / 7,78 %). W tym: cena za 1 m3 dostarczonej wody – 3,08 zł (wzrost o 0,22 zł / 7,70 %),cena za 1 m3 odprowadzonych ścieków – 4,26 zł (wzrost o 0,31 zł / 7,85 %). Opłata stała miesięczna netto za jeden punkt rozliczeniowy wzrośnie z kwoty 3,60 zł. do 4,15 zł. tj. o 28,57% i jest jednakowa dla wszystkich taryfowych grup odbiorców.Wzrost opłat ma związek ze wzrostem kosztów energii oraz usług. Wpływ ma również realizacja ogromnej inwestycji – budowy nowego zakładu uzdatniania wody przy ul. Bokserskiej. Nowe stawki będą większe dla statystycznego świdniczanina o 1,38 zł (netto) miesięcznie.- Porównując do sąsiadów, mamy niższe stawki za wodę i ścieki. Korzystnie również wypadamy w porównaniu średnich cen wody i ścieków w województwie dolnośląskim, jak i w całym kraju. Na 130 miast wielkością zbliżonych do Świdnicy zajmujemy 37 miejsce od końca pod względem stawki za wodę i ścieki – dodaje Jacek Sochacki, prezes Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

Dożynki i Święto Pieroga

Tradycyjne, Czarnoborskie Dożynki, wielobarwne stoiska ze swojskim jadłem oraz legendarne Dolnośląskie Święto

„Dzikie” dożynki

Sołectwo Czarny Bór zwycięzcą konkursu na najpiękniejszy wieniec powiatowy podczas Dożynek Gminno-

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Festiwal Sera

Po raz kolejny organizatorzy Festiwalu Sera w Dziećmorowicach czyli Centrum Kultury i

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top