„Planeta Energii"

„Planeta Energii"

w Aktualności

W poniedziałek i wtorek w Starej Kopalni w Wałbrzychu zagości mobilne centrum nauki „Planeta Energii". Wizyta miasteczka to nagroda w organizowanym przez Grupę Energa ogólnopolskim konkursie edukacyjnym, którego głównym celem jest propagowanie wśród najmłodszych wiedzy na temat energii elektrycznej oraz kształtowanie proekologicznych postaw. Wśród zwycięzców V edycji konkursu znalazła się klasa I B i Beata Kolczyńska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 30 im. Armii Krajowej. To właśnie dzięki nim mieszkańcy Wałbrzycha będą mogli odbyć niezwykłą podróż do krainy prądu.

Warunkiem uczestnictwa w programie było przeprowadzenie co najmniej trzech lekcji dotyczących energii elektrycznej – w oparciu o otrzymane od Grupy Energa materiały dydaktyczne – oraz realizacja dodatkowych działań autorskich. Następnie należało złożyć sprawozdania z przeprowadzonych działań. Próba przetrwania całego dnia bez korzystania z prądu, budowa obwodu elektrycznego czy wycieczka do skansenu, to tylko niektóre z pomysłów zrealizowanych przez uczniów z Wałbrzycha. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pomysłowości, dzieci z klasy I B i pani Beata Kolczyńska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 30 znaleźli się w gronie zwycięzców tegorocznej edycji konkursu, a Wałbrzych odwiedzi mobilne centrum nauki Energi. – W centrum naukowym „Planeta Energii" wprowadzamy odwiedzających w świat energii elektrycznej – mówi Tomasz Rożek, fizyk, popularyzator nauki i ambasador programu „Planeta Energii". – Poprzez zabawę uczymy jak bezpiecznie korzystać z prądu oraz przybliżamy zagrożenia związane z jego niewłaściwym użytkowaniem. Przekonujemy, jak ważne jest oszczędzanie energii i recykling śmieci. Na gości miasteczka czeka wiele atrakcji m.in. kosmiczny Energobus – laboratorium na kółkach ze ścieżką dydaktyczną przedstawiającą historię prądu od elektronu do elektrowni, fascynujące eksperymenty i doświadczenia prowadzone przez pracowników akademickich oraz film 3D. – W mobilnym centrum nauki „Planeta Energii" każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe – mówi Marta Dankowska, koordynator programu z Biura Marketingu i Komunikacji ENERGA SA. – Można sprawdzić ile prądu zużywają wybrane urządzenia gospodarstwa domowego, poznać zasady segregacji śmieci i gniazdka elektryczne z całego świata. Ale to nie wszystko! Swoją wiedzę na temat prądu można zweryfikować podczas licznych konkursów i quizów. Przy okazji można wygrać ciekawe nagrody. Mobilne centrum nauki „Planeta Energii" zlokalizowane będzie w Starej Kopalni. W godzinach 9:00 – 14:00 dostępne będzie dla zaproszonych klas ze szkół podstawowych z Wałbrzycha i okolic, a od 15:00 do 18:00 dla wszystkich chętnych. Wstęp wolny. 

UWAGA KONKURS Energetyczny Turniej Miast Po godzinie 15:00 w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z ośmiu rowerków. Urządzenie zostanie podpięte do baterii, w której gromadzona będzie energia elektryczna wytworzona za pomocą siły mięśni uczestników sztafety. Mieszkańcy miasta, którzy zgromadzą najwięcej prądu zdobędą dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej klasy. Dlatego zachęcamy mieszkańców Wałbrzycha do włączenia się w akcję i walkę o dodatkową nagrodę dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 30. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

„Nieudany” powrót

Po 11 miesiącach procesu ze Szpitalem Sokołowskiego w Wałbrzychu świdnicki sąd uznał
Go to Top