Policjanci z zarzutami

Policjanci z zarzutami

w Aktualności

Prokurator przedstawił zarzut dwóm funkcjonariuszom Komisariatu V Policji w Wałbrzych w związku ze śmiercią 35-letniego mieszkańca wałbrzyskiej dzielnicy Biały Kamień, do jakiej doszło w dniu 9 sierpnia 2013 r.

Policjanci usłyszeli zarzut przekroczenia uprawnień podczas wykonywania czynności służbowych z udziałem zatrzymanego Piotra G. na terenie komisariatu i jego pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Funkcjonariusze nie przyznali się do przedstawionego im zarzutu i odmówili złożenia wyjaśnień. Wobec obu podejrzanych prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach funkcjonariuszy policji. Śledztwo w tej sprawie początkowo było prowadzone przez Prokuraturę Rejonową Wałbrzychu, a następnie zostało przejęte do prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy, z uwagi na wagę i zawiłość sprawy. Przypomijmy: Ciało leżącego pokrzywdzonego zostało zauważone przez przechodniów pomiędzy godziną 20 a 21 w dniu 9 sierpnia 2013r. na ulicy Andersa w Wałbrzychu, około kilometra od siedziby Komisariatu. Wezwany na miejsce zespół pogotowia ratunkowego podjął reanimację, jednak nie zdołano przywrócić czynności życiowych pokrzywdzonego.

W dniu 12 sierpnia 2013r. matka pokrzywdzonego mężczyzny zawiadomiła Prokuraturę Rejonową w Wałbrzychu, że do śmierci jej syna mogło dojść na skutego spowodowania u niego obrażeń ciała podczas pobytu w Komisariacie Policji, gdzie został przewieziony jako sprawca wykroczenia zakłócania porządku i spokoju publicznego. W dniu 13 sierpnia 2013r. przeprowadzona została sekcja zwłok pokrzywdzonego. Wykazała ona, że pokrzywdzony doznał licznych obrażeń głowy i klatki piersiowej, w tym złamania dwóch żeber oraz pęknięcia śledziony, powodującego krwotok do jamy brzusznej, co skutkowało jego śmiercią. Zgromadzone w sprawie dowody uzasadniły dostatecznie podejrzenie, że obrażenia ciała pokrzywdzonego nastąpiły w wyniku zastosowania wobec niego przemocy przez policjantów, którzy na terenie komisariatu wykonywali czynności z jego udziałem jako osobą zatrzymaną w związku z popełnionym wykroczeniem. Za udział w pobiciu, którego następstwem jest śmierć człowieka grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Wojskowi w powiecie

Na zaproszenie starosty Krzysztofa Kwiatkowskiego ziemię wałbrzyską odwiedzili  żołnierze z 12 Szczecińskiej

Wypadek paralotniarza

\W okresie wakacyjnym niemal codziennie dochodzi do wypadków w rejonie działania Grupy
Go to Top