Policyjny patrol narciarski

Policyjny patrol narciarski

w Region

Będą dbać o bezpieczeństwo na stoku. Pomagać, jeśli zajdzie taka potrzeba, ratownikom Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Od kilku dni na wielkiej Sowie można spotkać policyjny patrol narciarski.

Inicjatywa utworzenia patrolu narciarskiego powstała podczas Mistrzostw Polski w Szczyrku gdzie spotkali się narciarze z różnych stron Polski, między innymi z Policji w Bielawie, którzy dowiedzieli się od innych policjantów o funkcjonowaniu patroli narciarskich na terenie kraju. Ponadto, w czasie wyjazdów w góry rozmawiali z narciarzami i właścicielami wyciągów o potrzebie powstania takiego patrolu.

W patrolu jeżdżą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie.  Na terenie podległym tej jednostce znajduje się bowiem jeden czynny wyciąg narciarski usytuowany na stoku Wielkiej Sowy (ok. 5 km od Rościszowa). Ośmioosobową grupę utworzono cztery lata temu. Funkcjonariusze posiadają odpowiednie umiejętności do pełnienia służby na stoku i używają własnego sprzętu (narty, buty, kijki), oraz odzieży służbowej. Górski-policyjny patrol swoją działalność rozpoczyna wraz z początkiem sezonu narciarskiego. Służby są pełnione w weekendy oraz w razie potrzeby w inne wyznaczone dni tygodnia. Do głównych zadań realizowanych przez funkcjonariuszy należy: zapewnienie ładu i porządku na stoku jak i w jego obrębie, reagowanie na popełniane przestępstwa i wykroczenia, w razie potrzeby udzielanie pomocy służbom GOPR oraz kreowanie właściwego wzorca zachowania na stoku. W przypadku turystów, którzy popełniają wykroczenia funkcjonariusze mogą stosować pouczenia, bądź nakładać mandaty. Na szczęście jak dotąd pouczenie okazywało się wystarczającym narzędziem, a popełnianie wykroczeń przez miłośników sportów zimowych miało charakter incydentalny.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

Toyota się rozpędza

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu drugą linię produkcyjną małej

Kolejne drogi do remontu

Droga do gruntów rolnych w Grzędach Górnych zostanie poddana przebudowie na długości

W trosce o bezpieczeństwo

Grupa Sudecka GOPR  przeprowadzała cykl ćwiczeń w zakresie ewakuacji i transportu ludzi,
Go to Top