Polsko- Czeska współpraca

Polsko- Czeska współpraca

w Aktualności

Budowa basenów po polskiej i czeskiej stronie oraz wzajemna wymiana kulturalna oraz turystyczna – to wspólne plany Powiatu Wałbrzyskiego oraz trzech partnerskich gmin z Czech.

Tematem spotkania w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu było ustalenie wspólnych przedsięwzięć, jakiestrony – polska i czeska – miałyby realizować w ramach  Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) w latach 2007-2013. Planowano także działania na przyszły okres programowania, czyli na lata 2014-2020.

Polską stronę podczas rozmów reprezentował Starosta Wałbrzyski Robert Ławski wraz z Andrzejem Lipińskim i Moniką Wybraniec – Członkami Zarządu Powiatu Wałbrzyskiego. Stronę czeską:  Pavel Hečko – Zastępca Starosty Miasta Mezimesti, Bronislava Malijovska – Zastępca Starosty miasta Nove Mesto n. Metuji oraz Jiří Pechar – Starosta Miasta Nechanice.

Możliwości wspólnych przedsięwzięć w aktualnym okresie programowania, jaki i przyszłym, przedstawił polskiej i czeskiej stronie Paweł Kurant  Kierownik Działu Współpracy Transgranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, zaznaczając przy tym, że blisko 200 projektów już otrzymało dofinansowanie, z czego aż 50% to działania z pogranicza polsko-czeskiego z terenu Dolnego Śląska.

Starosta Wałbrzyski oraz przedstawiciele czeskiej strony podjęli decyzję, iż w obecnym okresie programowania skupią się na projektach miękkich, które przygotują obie strony do sięgnięcia po pieniądze na duże inwestycje w następnych latach. Stąd też na początek planuje się rozszerzyć Powiatową Ligę Pływacką o zawodników z Czech, a czeską o zawodników polskich (w okresie letnim zawody odbywałby się w Mezimesti, w okresie zimowym w Wałbrzychu) a przyszłym okresie programowania wnioskować o środki na budowę dwóch basenów: jednego w Novym Mescie n. Metuji, a drugiego przy IV LO w Wałbrzychu. Z Nechanicami – w ramach projektu miękkiego – działania skupią się na wymianie kulturalnej oraz turystycznej. – W tym roku chcemy wspólnie z naszymi czeskimi partnerami aplikować o środki na projekty miękkie, z dwóch powodów: po pierwsze nie ma już pieniędzy na duże inwestycje, więc chcemy skorzystać jeszcze z tego, co zostało i złożyć wspólnie wnioski na działania, które nas przygotują do sięgnięcia w kolejnych latach po większe pieniądze, np. na budowę i modernizację basenów – komentuje Starosta Wałbrzyski Robert Ławski, który dodaje, że wspólna praca z czeskim partnerem na etapie przygotowywania wniosków w tym roku pozwoli także poznać możliwości partnerskich samorządów.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top