„Poszukiwania”

w Kultura

W  piątek, 16 kwietnia, odbyło się otwarcie wystawy Łukasza Karkoszki „Poszukiwania” w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Wydarzenie zrealizowano w opcji wirtualnej.

Wystawę otworzyli Jan Jędrasik, dyrektor Instytucji, Łukasz Karkoszka, artysta oraz Piotr Micek, kierownik Centrum Ceramiki Unikatowej oraz kurator wystawy.  – Praca nad wystawą trwała dwa lata, jest podsumowaniem 20 lat doświadczeń ceramicznych. Ekspozycja przygotowana z myślą o przestronnych, postindustrialnych przestrzeniach Starej Kopalni. Eksponaty stanowią kontynuację mojej opowieści o człowieku traktowanym, jako inspiracja do budowania przestrzennej, trójwymiarowej formy rzeźbiarskiej. Człowiek stanowi pretekst do ciągłej interpretacji, do pracy nad kształtem, formą, proporcją bryły. Uzupełnieniem obiektów trójwymiarowych jest kolekcja mozaik, które są wynikiem eksperymentów związanych z komponowaniem obrazu za pomocą technik ceramicznych – mówi Łukasz Karkoszka.

W Galerii Sztuki Współczesnej pojawiły się prace – autora i uczestnika wystaw indywidualnych i zbiorowych, laureata licznych nagród, wyróżnień i stypendiów. Większość prac wałbrzyszanina, które można zobaczyć na terenie Starej Kopalni nie było nigdy wcześniej prezentowanych. Jest to absolutna premiera. – Opowiadając o wystawie na wstępie warto wspomnieć słowa artysty, który podkreśla że „przestrzeń stanowi ważny składowy element w poszczególnych etapach pracy poczynając od inspiracji przez proces tworzenia i eksponowanie obiektów rzeźbiarskich, dzieło nie może funkcjonować samodzielnie.” Tak też stało się i tym razem – podczas procesu tworzenia artysta myślał o przestrzeni, w której będą prezentowane prace, jej skali i industrialnym charakterze. Jednocześnie artyście zależało aby nie  zatracić charakteru swoich rzeźb wynikającego z inspiracji nadmorskimi klifami i nieskalanym nadmorskim krajobrazem. Rzeźby są na pograniczu figuratywności i abstrakcji, co mocno definiuje artystyczną działalność Łukasza Karkoszki  – dodaje Piotr Micek. Wystawa jest dostępna do 31 lipca 2021 roku.

Łukasz Karkoszka urodził się w Sosnowcu w 1978 r. Studiował na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP. Dyplom zrealizował w pracowni prof. Przemysława Lasaka w 2005 r. Od 2006 r. pracuje w macierzystej uczelni, obecnie na stanowisku adiunkta w Pracowni Projektowania Ceramiki Artystycznej i Użytkowej w Katedrze Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła. Zajmuje się ceramiką artystyczną.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Ścisła teatralna czołówka

Zakończyły się 20-te Jubileuszowe Dziecięco-Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne Teatrrrałki w Jeleniej Górze. Teatrrrałki

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,
Go to Top