Potrójny jubileusz kardynała Gulbinowicza

Potrójny jubileusz kardynała Gulbinowicza

w Region

60-lecie święceń kapłańskich, 40. rocznicę święceń biskupich i 25 lat kardynalatu świętuje w tym roku kardynał Henryk Gulbinowicz. Uroczystości jubileuszowe odbędą się 28 i 29 maja we Wrocławiu.

Głównym punktem obchodów jubileuszowych będzie uroczysta Msza św. sprawowana w sobotę 29 maja o godz. 11.00 w archikatedrze wrocławskiej. Będzie jej przewodniczył kardynał Henryk Gulbinowicz. Homilię wygłosi prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk.

W przeddzień uroczystości, w piątek 28 maja, o godz. 17.00 we wrocławskiej Hali Stulecia odbędzie się uroczysty koncert na cześć Jubilata. Zgodnie z zamysłem organizatorów – władz miasta i kurii metropolitalnej – będzie to okazja do wyrażenia wdzięczności mieszkańców Dolnego Śląska za lata posługi Księdza Kardynała. Weźmie w nim udział kilka tysięcy wrocławian i gości honorowych.

Kardynałowi Gulbinowiczowi będą poświęcone w szczególny sposób Wieczory Tumskie w niedzielę, 30 maja. Rozpoczną się one o godz. 19.30 w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Słowo wstępne wygłosi ks. prof. dr hab. Waldemar Irek, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego oraz Stanisław Rybarczyk – twórca i dyrektor artystyczny Wieczorów Tumskich. W części muzycznej Chór Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelaznej wykona Nieszpory op. 37 Sergiusza Rachmaninowa. Dzieło to, zwane też często Całonocnym czuwaniem, jest zaliczane do najwybitniejszych dzieł światowej literatury chóralnej. Partię basso profondo wykona Vladimir Miller.

Episkopat dziękczynienie za posługę kard. Gulbinowicza złoży podczas czerwcowego zebrania plenarnego w Olsztynie, odbywającego się w dniach 18-19 czerwca.

Drogę do kapłaństwa kard. Gulbinowicz rozpoczął w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Wilnie, przeniesionym w 1945 do Białegostoku. Tam też 18 czerwca 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk abp. Romualda Jałbrzykowskiego. Był duszpasterzem akademickim w Białymstoku, a później wykładowcą w seminarium duchownym w Olsztynie (od 1959 r.).

12 stycznia 1970 r. został mianowany biskupem tytularnym Acci i administratorem części archidiecezji wileńskiej, która po II wojnie światowej znalazła się w granicach Polski, z siedzibą w Białymstoku. 8 lutego 1970 otrzymał święcenia biskupie w prokatedrze białostockiej z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. Sześć lat później został arcybiskupem metropolitą wrocławskim po zmarłym kard. Bolesławie Kominku. Godność kardynała otrzymał 25 maja 1985 r.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

Toyota się rozpędza

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu drugą linię produkcyjną małej

Kolejne drogi do remontu

Droga do gruntów rolnych w Grzędach Górnych zostanie poddana przebudowie na długości

W trosce o bezpieczeństwo

Grupa Sudecka GOPR  przeprowadzała cykl ćwiczeń w zakresie ewakuacji i transportu ludzi,
Go to Top