Potrzebna jest krew

Potrzebna jest krew

w Aktualności

Około 130 donacji krwi (donacja to oddanie krwi pełnej – 450ml. przez jednego dawcę) potrzebuje pobrać wałbrzyska stacja krwiodawstwa, aby zaopatrzyć szpitalne banki krwi naszego regionu.

– W okresie wakacyjnym zauważamy zmniejszenie ilości dawców zgłaszających się do oddania krwi. Honorowi Krwiodawcy oddający krew systematycznie wyjeżdżają na letni wypoczynek, a zwiększa się znacznie zapotrzebowanie na krew. Aby zaopatrzyć szpitalne banki krwi naszego regionu (11 powiatów) potrzebujemy dziennie pobrać około 130 donacji krwi (donacja to oddanie krwi pełnej – 450ml. przez jednego dawcę). Zdarzają się niestety dni, gdy pobieramy dziennie około 80 – 90 donacji – mówią pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne – do poboru używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Do oddania krwi należy zgłosić się wypoczętym, z dokumentem stwierdzającym tożsamość (z aktualnym zdjęciem i numerem Pesel), po lekkim śniadaniu i wypiciu większej niż zwykle ilości płynów. Dzień, w którym oddajemy krew jest ustawowo wolnym od pracy. Po oddaniu krwi Honorowy Krwiodawca otrzymuje ekwiwalent kaloryczny o wartości 4500kcal. (obecnie jest to 8 czekolad). Krew można oddać w siedzibie RCKiK w Wałbrzychu ul. B. Chrobrego 31 od poniedziałku do piątku w godz.07.00 – 13.30 oraz w pierwszą sobotę miesiąca w godz.08.00 – 12.00.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Auto uderzyło w drzewo

Jedna osoba została poszkodowana w wypadku, do którego doszło przed chwilą na
Go to Top