Powiat wspiera Ukrainę

w Powiat

W związku z trwającą wojną rosyjsko – ukraińską starosta wałbrzyski spotkał się z  włodarzami gmin, radnymi oraz kierownictwem uzdrowisk działających na terenie powiatu wałbrzyskiego, aby uzgodnić możliwości przyjęcia ewentualnych uchodźców z Ukrainy.

Na chwilę obecną jesteśmy w stanie przyjąć ok. 200 osób i pracujemy nad zwiększeniem tej liczby. Sprawdzamy jakim zapleczem dysponują przedsiębiorcy świadczący usługi noclegowe. Zdaję sobie sprawę, że doraźnie, kilka dni można nocować w obiektach sportowych czy świetlicach wiejskich ale docelowo chcemy obywatelom Ukrainy zapewnić jak najlepsze warunki bytowe. Nikt z nas nie wie jak długo potrwa ten konflikt i kiedy ci ludzie będą mogli wrócić do domów – podkreślał po spotkaniu Krzysztof Kwiatkowski . W ramach zarządzania kryzysowego Powiat Wałbrzyski zabezpieczył koce, śpiwory, łóżka polowe i organizuje możliwość wyżywienia tak dużej grupy ludzi. – Chciałbym podziękować włodarzom gmin powiatu wałbrzyskiego, prezesom Uzdrowisk: Szczawno -Jedlina oraz Uzdrowisk Dolnośląskich, radnym powiatu wałbrzyskiego za to, że wszyscy Państwo stanęliście na wysokości zadania, za otwartość , wrażliwość na ludzką krzywdę oraz świetną organizację. Z całego serca dziękuję – mówi starosta. Apel wystosowany przez starostę, o pomoc dla Ukrainy, spotkał się z dużym odzewem. Kilka dni później spod siedziby starostwa powiatowego wyruszył pierwszy  transport zorganizowany przez Volodymira i Adama z Chatki Vladka na Dzikowcu. Do akcji włączył się radny Piotr Pol. Dzięki pomocy przedsiębiorców i jednostek samorządowych z terenu powiatu wałbrzyskiego na Ukrainę dotarły środki opatrunkowe – na poparzenia/oparzenia, przeciwbólowe, bandaże, apteczki, środki higieniczne – pieluchy dla dzieci, mydła, chusteczki nawilżane,  pasty do zębów,  żywność -makarony ,puszki, w opakowaniach do szybkiego przygotowania, również czekolady, kawy ,herbaty, agregaty prądotwórcze, kable elektryczne miękkie, koce,ręczniki, karimaty, krótkofalówki oraz rzeczy ciepłe dla dorosłych i dla dzieci w każdym wieku. W kolejnych dniach nasz powiat stał się tymczasowym domem dla uchodźców. W czwartek, 3 marca, do powiatu wałbrzyskiego dotarła grupa 50 osób uciekających przed wojną w Ukrainie. – Rodziny są już bezpieczne i pozostaną pod opieką powiatu. Dziękuję Adamowi Hausmanowi, wójtowi Gminy Walim za pomoc w transporcie – dodaje Krzysztof Kwiatkowski. Dzień później,  na polecenie wojewody dolnośląskiego, pracownicy starostwa odebrali kolejną, tym razem 25-osobową  grupę uchodźców z Ukrainy.  Częśc z osób znalazła schronienie w ośrodku wypoczynkowym Radosno w Sokołowsku. W poniedziałek starosta Krzysztof Kwiatkowski wraz wicestarostą Iwoną Frankowską oraz radnymi Piotrem Polem i Stanisławem Skrzyniarzem, odwiedzili obywateli Ukrainy. – Przy wspólnym obiedzie rozmawialiśmy o przyszłości, o dalszej pomocy i naszym wsparciu. Wierzę głęboko, że ta szalona sytuacji wkrótce dobiegnie końca i Ci ludzie będą mogli bezpiecznie wrócić do swoich domów – kończy gospodarz powiatu.

Powiat Wałbrzyski uruchomił dyżurne numery telefonów dla obywateli Ukrainy przybywających na teren powiatu wałbrzyskiego.

☎️74 846 06 11

📞 790 213 402

Telefony czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 6:00 do 22:00. Pod numerami telefonów dyżur pełnią pracownicy Starostwa Powiatowego, którzy służą wszelką pomocą.  Jesteśmy w pełnej gotowości, dysponujemy miejscami noclegowymi, wyżywieniem, opieką psychologiczno – pedagogiczną i posiadamy podstawowe produkty do higieny osobistej, suchy prowiant, ubranka dla dzieci, leki, materiały opatrunkowe.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Powiat

Wspierają druhów

Powiat Wałbrzyski wspomógł Ochotniczą Straż Pożarną w Walimiu zakupując i przekazując środki

Bezpłatne porady

Ministerstwo Sprawiedliwości i Powiat Wałbrzyski informują o możliwości skorzystania z nieodpłatnej pomocy

Dożynki i Święto Pieroga

Tradycyjne, Czarnoborskie Dożynki, wielobarwne stoiska ze swojskim jadłem oraz legendarne Dolnośląskie Święto
Go to Top