Powstało Forum Subregionalne

Powstało Forum Subregionalne

w Aktualności

Powiaty chcą mówić jednym głosem w sprawach strategicznych dla Dolnego Śląska. List Intencyjny w sprawie współpracy podpisali 13 lutego starostowie południowej części województwa, którzy tym samym powołali Forum Subregionalne Obszaru Sudeckiego. Forum obejmuje swym zasięgiem 12 powiatów oraz miasto Jelenia Góra, obszar zamieszkany łacznie przez blisko 1 300 000 osób. Na lidera starostwie zgodnie wybrali Starostę Wałbrzyskiego Roberta Ławskiego.

Zgodnie z uchwałą z dn. 3 stycznia br. podjętą przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego, w celu przeprowadzenia procesu aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do roku 2020, jako podmioty stanowiące najwłaściwszą reprezentację jednostek samorządu terytorialnego, przewidziano Fora Subregionalne powołane w ramach wydzielonych geograficznie obszarów funkcjonalnych. Dolny Śląsk został podzielony na trzy Subregiony: pierwszy obejmuje obszar Wrocławia oraz  powiaty: oleśnicki, oławski, strzeliński, wrocławski, średzki, wołowski, trzebnicki, milicki oraz Miasto Wrocław; drugi Obszar Legnicko-Głogowski – obejmuje powiaty: legnicki, lubiński, głogowski, polkowicki, górowski, bolesławiecki oraz miasto Legnica; trzeci Obszar Sudecki – w którym znajduje się powiat wałbrzyski tworzą również powiaty: kamiennogórski, jeleniogórski, lwówecki, lubański, zgorzelecki, świdnicki, złotoryjski, jaworski, dzierżoniowski, ząbkowicki, kłodzki oraz miasto Jelenia Góra.

13 stycznia w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu reprezentujący Obszar Sudecki starostowie, podpisali List Intencyjny w sprawie współpracy na rzecz Forum Subregionu Obszaru Sudeckiego. W dokumencie wyrazili wolę przeprowadzenia wspólnych prac nad uaktualnieniem Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego. – Mamy kilka zbieżnych interesów, jeden z nich to lepsza dostępność komunikacyjna z Wrocławiem – podkreślali starostowie, którzy z inicjatywy Starosty Wałbrzyskiego Roberta Ławskiego, spotkali się w poniedziałek w Wałbrzychu. – Istotne dla przyszłości naszego regionu będzie rozwój turystyki i uzdrowisk sudeckich – zaznaczał Starosta Wałbrzyski. W spotkaniu uczestniczyło dziewięciu starostów, mających poparcie dla swoich działań od dwóch pozostałych reprezentujących Obszar Sudecki. Na przewodniczącego zespołu został wybrany Starosta Wałbrzyski Robert Ławski.  – Zależy nam, aby powiaty miały wpływ na rozwój regionu, abyśmy  wspólnie wypracowali kierunki naszych działań, bo tylko ich określenie wskaże nam, po jakie środki i gdzie będziemy mogli aplikować w nowym okresie programowania. Dziś spotkanie odbyło się u nas, kolejne planujemy w Kłodzku na początku marca. W tym czasie starostowie rozpoczną na swoim terenie konsultacje z partnerami społeczno-gospodarczymi oraz z przedstawicielami organizacji pozarządowych. W Powiecie Wałbrzyskim, jesteśmy już po trzech takich panelach dyskusyjnych, przed nami cztery kolejne, bowiem przygotowujemy się do tworzenia Strategii Rozwoju naszego powiatu i chcemy, aby uwzględniała ona głosy i wnioski wszystkich środowisk i aby była zgodna ze strategią Dolnego Śląska. Wszystkie te działania podejmujemy po to, aby dobrze przygotować się do możliwości sięgania po duże środki z Unii Europejskiej już po 2014 roku – wyjaśnia Starosta Wałbrzyski Robert Ławski i dodaje, że silny Obszar Sudecki, skupiający blisko 1 300 000 mieszkańców, stworzy możliwość do sięgania po duże środki unijne na realizację projektów na rzecz mieszkańców południowej części Dolnego Śląska, po to, aby tempem rozwoju dorównać szybko rozwijającej się aglomeracji wrocławskiej.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top