Pożarniczy tor przeszkód

Pożarniczy tor przeszkód

w Aktualności

Wielkie emocje czekają na strażaków i mieszkańców, którzy przyjdą 11 czerwca o godzinie 9.00 na stadion przy ulicy Ratuszowej, gdzie zorganizowane zostaną XI Mistrzostwa Województwa Dolnośląskiego w Sporcie Pożarniczym.

Uczestnicy mistrzostw wystartują m.in. w sztafecie 4×100 metrów z przeszkodami. Bierze w niej udział czterech zawodników, którzy zamiast pałeczki przekazują sobie prądownice. Na pierwszym odcinku sztafety ustawiony jest domek o wysokości 2,5 metra i długości 5 metrów, który zawodnik musi pokonać przy pomocy drabiny słupkowej. Zawodnik pierwszej zmiany dobiega do domku ustawionego na 30 metrze toru niosąc drabinę w dowolny sposób i przy jej użyciu wchodzi na dach. Przebiega po nim do platformy z której następnie zeskakuje i biegnie do strefy zmian, w której prądownica (pałeczka) zostaje przekazana następnemu zawodnikowi. Na drugim odcinku toru ustawiona jest ściana o wysokości 2 metrów. Zawodnik ma za zadanie pokonać siane przeskakując przez nią nie używając podpór. Po pokonaniu przeszkody zawodnik biegnie dalej i przekazuje pałeczkę następnemu zawodnikowi. Na trzecim odcinku toru ustawione są dwa węże pożarnicze zwinięte w krąg oraz równoważnia o długości 8 metrów za równoważnia ustawiony na torze jest rozdzielacz. Po przejęciu prądownicy zawodnik na trzecim torze dobiega do ustawionych węży i zabiera je ze sobą w dowolny sposób, następnie pokonuje równoważnie, na której łączy rozwinięte węże. Po zbiegnięciu z równoważni podpina jeden koniec do rozdzielacza a drugi do prądownicy. Następnie biegnie do strefy zmian gdzie przekazuje prądownicę następnemu zawodnikowi. Na czwartym odcinku toru ustawiona jest wanna o wymiarach 1,5 x 1 metr, w której znajduje się mieszanina palna zadaniem zawodnika jest dobiec do wcześniej podpalonej mieszaniny i przy pomocy gaśnicy proszkowej ugasić palącą się wannę z mieszaniną. Po ugaszeniu palącej się wanny zawodnik kontynuuje biegnie do linii mety. W przypadku nie ugaszenia palącej się wanny zawodnik ma prawo wrócić i użyć drugiej gaśnicy celem zakończenia zadania.

 

Pożarnicze ćwiczenie bojowe:

Na podeście o wymiarach 2 x 2 metry ustawiony jest następujący sprzęt:Motopompa2 odcinki węzy ssawnychSmok ssawny3 odcinki węzy W – 754 odcinki węzy W – 52rozdzielacz2 prądownicę2 klucze do łączników węzy ssawnych

Długość toru do konkurencji 105 metrów, 9 metrów od linii startu znajduje się ustawiony podest ze sprzętem oraz punkt czerpania wody w postaci zbiornika o pojemności minimalnej 1m3, w odległości 100 m od linii startu znajduje się linia prądowników (zawodnicy obsługujący prądownice), w odległości 105 metrów od linii startu znajdują się 2 nalewki (15 litrowe zbiorniki na wodę do których przy pomocy prądownic zawodnicy muszą nalać 10 litrów wody po przez otwór znajdujący się na tarczy nalewaka)Przebieg konkurencji W konkurencji startuje 7 zawodników, po ustawieniu sprzętu na podeście zawodnicy udają się na linię startu oddalona o 9 metrów od podestu. Na znak sędziego zawodnicy podbiegają do podestu i sprawiają ułożony na nim sprzęt w dowolny sposób. Następnie sprawiony sprzęt rozwijają w kierunku nalewaków ustawionych na 105 metrze toru. Po dobiegnięciu do linii ustawienia prądowników podają dwa prądy wody celem napełnienia nalewaków. Po napełnieniu 10 litrami wody każdego z nalewaków przez zawodników zatrzymywany jest czas .

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

„Cyfrowa Gmina”

Gmina Czarny Bór otrzymała wsparcie w wysokości 100 tysięcy złotych na rozwój
Go to Top