Poznaj tajemnice manuskryptu

Poznaj tajemnice manuskryptu

w Kultura

Opis nieznanych ziół i roślin oraz wykresy astrologiczne, czy doskonale przeprowadzono mistyfikacja – na to pytanie próbują odpowiedzieć sobie lingwiści i kryptolodzy z całego świata badający tajemniczy manuskrypt. Pomimo prac trwających już od ponad wieku, nie udało się rozszyfrować niespotykanego pisma oraz znaczenia tego dzieła. Manuskrypt, pochodzący najprawdopodobniej z XV wieku odkrył bibliofil i antykwariusz polskiego pochodzenia, Michał Habdank – Wojnicz. Reprodukcje rękopisu możemy podziwiać w galerii książki Biblioteki Pod Atlantami.

– Manuskrypt głównie wypełniają rysunki roślin. Są to jednak zioła, które nie występują w przyrodzie – opisuje Cezary Kasiborski z Biblioteki Pod Atlantami. – Znajdują się w nim również dziwne wykresy astrologiczne, bądź astronomiczne oraz rysunki przedstawiające kąpiące się niewiasty. Fascynujące są jednak zbiorniki, w których zażywają kąpieli, gdyż przypominają bardziej przepołowione, olbrzymie wnętrzności, niż cokolwiek nam znanego – tłumaczy. Największą zagadkę manuskryptu stanowią jednak opisy w nieznanym języku, których nie udało się rozszyfrować od przeszło 100 lat. Niektóre znaki przypominają pismo łacińskie oraz arabskie cyfry. Pomimo zastosowania najnowszy, cyfrowych technologii, czy długich miesięcy pracy czołowych kryptologów oraz lingwistów amatorów, treść manuskryptu Wojnicza pozostaje zagadką. Istnieją teorie, że rękopis spisany został przez przybyszów z kosmosu, lub że jego zawartość jest jedynie wytworem bujnej wyobraźni anonimowego twórcy. – Wielu uważa właśnie, że jest to rodzaj wyszukanej mistyfikacji. Być może powstała ona dużo później, niż w XV wieku, gdyż tak datuje się jedynie pergamin, na którym manuskrypt został napisany. Nie mniej jednak, jeżeli jest to fantazja, to w świcie książki można ją określić jako mistyfikację wszechczasów… wyrafinowaną i genialną – podkreśla Cezary Kasiborski. Oryginał manuskryptu przechowywany jest w Bibliotece Uniwersytetu Yale w Stanach Zjednoczonych. Wałbrzyszanie mają jednak okazję zobaczyć reprodukcje kart tajemniczego rękopisu. Ekspozycja znajduje się w galerii książki Biblioteki Pod Atlantami, gdzie będzie wystawiona do 28 czerwca.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Ścisła teatralna czołówka

Zakończyły się 20-te Jubileuszowe Dziecięco-Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne Teatrrrałki w Jeleniej Górze. Teatrrrałki

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,

To był ich dzień

Bibliotekarze z Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego uroczyście świętowali Dzień Bibliotekarza.
Go to Top