Poznali swoją historię

Poznali swoją historię

w Region

Posowieckie bunkry, stare pałace i mapy, pomnik Ofiar I Wojny Światowej oraz wiele innych elementów historycznych zwiedzili uczestnicy wycieczki w ramach projektu Promocja Idei Odnowy Wsi Dolnośląskiej w Witoszowie Dolnym „Jesienny spacer”.

Uczestnicy wycieczki  mieli okazję do wspólnego poznania Witoszowa dolnego i jego tajemnic, takich jak posowieckie bunkry czy stare pałace. W drodze przez okolice i historię towarzyszył uczestnikom przewodnik – Franciszek Kaczmar –wieloletni nauczyciel Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym. Młodemu i starszemu pokoleniu przewodnik przypomniał wygląd powojennego Witoszowa, zwrócił uwagę na pałacyk i jego zabudowania, w tym stodołę z napisem „G.F.S. 1806”, przypomniał o karczmach i gospodach, a także o majestatycznym pomniku Ofiar I Wojny Światowej, po którym niestety nie zostało już śladu. Mieszkańcy starej części wsi mogli również odszukać swoje domy na mapie turystycznej z 1938 roku, a także na przygotowanych zdjęciach. Po krótkiej wycieczce w przeszłość uczestnicy ruszyli do lasu w odkrywaniu tropów zwierząt i leśnych ścieżek. Grupie towarzyszył Marcin Calów -Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Świdnica. W tym miejscu przewodnicy wspólnie opowiedzieli historię stacjonowania wojsk radzieckich w Świdnicy, poligonu w Witoszowie i wykorzystania zabudowań,w których znajdowały się między innymi: Dowództwo i Sztab PGW w l984-1990, 1052 pułk artylerii samobieżnej (później Świętoszów),batalion łączności czy 276 samodzielna kompania lotniskowo-techniczna. Wycieczki po okolicy realizowane są przez Parafię p.w. Nawiedzenia NMP w Witoszowie Dolnym w ramach projektu Promocja Idei Odnowy Wsi Dolnośląskiej w Witoszowie Dolnym „Jesienny spacer”, dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski, w ramach Zadania z Zakresu Działalności Wspomagającej Rozwój Wspólnot i Społeczności.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,

Ciekawe zajęcia

Czarnoborski Uniwersytet III wieku uczestniczył w interesujących edukacyjno-przyrodniczych wykładach. Studenci spotkali się
Go to Top