Premier w szkole rolniczej

Premier w szkole rolniczej

w Aktualności

Waldemar Pawlak, wicepremier, minister gospodarki wręczył Zespołowi Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Mokrzeszowie medal Wincentego Witosa. Z Mokrzeszowa, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, pojechał do Świdnicy, gdzie wziął udział w uroczystym rozpoczęciu konferencji "Postulaty i rzeczywistość – szkoły rolnicze w Polsce". Uczestniczyło w niej ponad 30 dyrektorów szkół rolniczych z Polski.

Placówka w Mokrzeszowie powstała 15 lutego 1957 roku. Trzy lata później powołano do życia dwuletnią szkołę ogrodniczą. W 1965 roku powstało Technikum Rolnicze.

Po kolejnych 11 latach, a więc w  1976 roku utworzono Zespół Szkół Rolniczych wraz z filiami w Bystrzycy, Świdnicy, Strzegomiu, Kłaczynie, Jabłonnie i Wałbrzychu kształcący młodzież na poziomie zasadniczym, technikum i szkoły przysposabiającej do zawodu rolnika. W 1984 roku szkole nadano imię Wincentego Witosa.\

Kim był Witos?

Działacz ruchu ludowego, polityk, publicysta, rolnik. Przywódca PSL ""Piast"", członek. Rady Naczelnej. W latach 1908-31 wójt gminy Wierzchosłowice, współtwórca i przewodniczący Polskiej Komisji Likwidacyjnej w Krakowie, a w latach 1919-33 premier RP. W latach 1933-39 przebywał na emigracji w Czechosłowacji. Do kraju wrócił w kwietniu 1939. Zamieszkał w swojej rodzinnej wsi Wierzchosłowicach, gdzie pozostawał pod stałą kontrolą miejscowego Gestapo. W 1945r. został wybrany na wiceprezydenta KRN. Aż do śmierci pełnił obowiązki prezesa PSL.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Wojskowi w powiecie

Na zaproszenie starosty Krzysztofa Kwiatkowskiego ziemię wałbrzyską odwiedzili  żołnierze z 12 Szczecińskiej

Wypadek paralotniarza

\W okresie wakacyjnym niemal codziennie dochodzi do wypadków w rejonie działania Grupy
Go to Top