Profilaktyczna opieka stomatologiczna

Profilaktyczna opieka stomatologiczna

w Aktualności

Gmina Wałbrzych, jako pierwsza w Polsce, chce wdrożyć program profilaktycznej opieki stomatologicznej, zapobiegający rozwojowi próchnicy zębów i chorób przyzębia u dzieci i młodzieży z wałbrzyskich szkół podstawowych i gimnazjalnych na lata 2015 – 2017.

Program obejmie wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym ( szkoły podstawowe i gimnazja). Łączna liczba dzieci objętych opieka docelowo wyniesie ok. 11 tysięcy, co stanowi blisko 10 % całej populacji naszego miasta – mówi prezydent Roman Szełemej. Program stawia na indywidualne działania edukacyjne, promocyjne, badania stomatologiczne, leczenie zachowawcze. Dzieci dowiedzą się jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, jak prawidłowo myć zęby, jakich szczoteczek używać i jakie są inne sposoby czyszczenia zębów. Profilaktyka ma fundamentalne znaczenie w walce z próchnicą. Program wdrażany będzie w latach z 2015-2017, nad czym pracuje powołany przez prezydenta zespół specjalistów z różnych dziedzin.. W tym roku uruchomionych będzie 5 gabinetów w placówkach szkolnych, a docelowo w Wałbrzychu uruchomionych będzie 12 do 15 gabinetów szkolnych. Wszystkie będą wyposażone w sposób standardowy, spełniając jednocześnie warunki stawiane przez NFZ, stosowane będą tam takie same procedury i materiały.

O zdrowe zęby u dzieci dba również gmina Świdnica, która aktywnie wsparła pomysł dyrektora placówki oświatowej w Pszennie Tadeusza Szarwaryna. – Planujemy, aby nowy gabinet stomatologiczny służył nie tylko uczniom, ale również mieszkańcom. Na terenie 3 centrów oświatowych to już drugi gabinet, który będzie służył uczniom. Liczę, że będzie się tutaj działo wiele dobrego – mówiła w maju wójt Teresa Mazurek, gdy dokonywała oficjalnego otwarcia gabinetu. W 2013 roku na programy i akcje zdrowotne z budżetu gminy Świdnica zostało przeznaczonych 30 tysięcy złotych. Rok później 10 tys. zł tylko na program „Moje zdrowe ząbki", którym objęto wszystkich uczniów klas pierwszych z gminnych placówek oświatowych.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

„Cyfrowa Gmina”

Gmina Czarny Bór otrzymała wsparcie w wysokości 100 tysięcy złotych na rozwój

Wojskowi w powiecie

Na zaproszenie starosty Krzysztofa Kwiatkowskiego ziemię wałbrzyską odwiedzili  żołnierze z 12 Szczecińskiej
Go to Top