Promują świąteczne tradycje

Promują świąteczne tradycje

w Aktualności

Starosta Wałbrzyski Robert Ławski nagrodził wystawców i uczestników konkursu ,,Kultywowanie tradycji świątecznych w Powiecie Wałbrzyskim – Wielkanoc 2012". W tegorocznej edycji zwyciężyła wielkanocna propozycja kulinarna przygotowana przez państwa Wiesławę i Lesława Pawłow z gospodarstwa agroturystycznego ,,Wesołówka". Dzieci próbowały swoich sił w zdobieniu pisanek oraz przygotowały występu artystycznego na temat wiosny.

– Zależy nam na propagowaniu i kultywowaniu wiedzy o tradycjach świątecznych naszego regionu, na pokazywaniu tych gospodarstw agroturystycznych Ziemi Wałbrzyskiej, które oprócz komfortowej bazy noclegowej, mają także do zaoferowania dobrą i smaczną kuchnię – mówił podczas konkursu Starosta Wałbrzyski Robert Ławski. – Pamiętamy także o artystach rzemiosła ludowego, dlatego też specjalnie dla nich zorganizowaliśmy dziś wystawę na której prezentują wielkanocne ozdoby świąteczne, a dla najmłodszych konkurs na najpiękniejszą pisankę i palmę – dodał.

Do wielkanocnej edycji konkursu zakwalifikowało się dziesięć dwuosobowych zespołów z terenu Powiatu Wałbrzyskiego. Zadaniem każdej drużyny było przygotowanie stoiska konkursowego oraz dwóch, dowolnych potraw. Zarówno dekoracja stoiska, jak i dobór potraw, miały bezpośrednio nawiązywać do tradycji świąt wielkanocnych.

Siedmioosobowa komisja konkursowa – pod przewodnictwem Katarzyny Modrzejewskiej Radnej Powiatu Wałbrzyskiego – oceniała pracę zespołów, biorąc pod uwagę dwa kryteria: pierwsze – sposób przygotowania i podania potraw, ich walory smakowe oraz związek potraw z tradycją wielkanocną, drugie – dekorację stoiska, zwracając w szczególności uwagę na elementy nawiązujące do tradycji świąt wielkanocnych. – Jak co roku, wszystkie potrawy są bardzo dobre, więc komisja ma naprawdę trudne zadanie – komentował pracę komisji konkursowej Starosta Wałbrzyski.

Ostatecznie w konkursie ,, Kultywowanie tradycji świątecznych w Powiecie Wałbrzyskim – Wielkanoc 2012" zwyciężyli państwo Wiesława i Lesław Pawłow z Gospodarstwa Agroturystycznego "Wesołówka" z Głuszyca Górnej, którzy przygotowali kaczkę nadziewaną oraz roladę z fileta z gęsi. Drugie miejsce zajęły panie Zofia Sosnowska i Wioletta Mierzejewska z Gospodarstwa Agroturystycznego "Zacisze Trzech Gór" z Jedliny-Zdroju za przygotowanie faszerowanego królika oraz wędzonkę świąteczną. Trzecie miejsce ,,zgotowali" sobie państwo Józefa i Jerzy Rodak z Jugowic za barszczyk biały wielkanocny i karczek z suszonymi śliwkami oraz żurawiną.

Kulinarne zmagania uczestników uprzyjemnił występ artystyczny dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Głuszycy Górnej, których Starosta Wałbrzyski Robert Ławski nagrodził koszem słodyczy. Najmłodszych uczestników Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu nagrodziło także w konkursie na najpiękniejszą pisankę.

Poza konkursem swoje umiejętności kulinarne zaprezentowali też uczniowie – młodzi gastronomicy z Zespołu Szkół Nr 7 z Wałbrzycha oraz z głuszyckiego Zespołu Szkół.

Konkurs zorganizowało Starostwo Powiatowe w Wałbrzychy przy współudziale Powiatowego Zespołu Doradców Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Wałbrzychu i Centrum Kultury – Miejskiej Biblioteka Publiczna w Głuszycy.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Groźne zderzenie

Pogotowie ratunkowe zabrało kobietę  poszkodowaną w wypadku, do którego doszło dzisiaj w

Nowe atrakcje

Można już wypożyczyć rowery w Parku Aktywności „Czarodziejska Góra” w Jedlinie-Zdroju. Na

Przystanek kolejowy Dzikowiec

Rada Ministrów przyjęła uchwałę o utworzeniu Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków
Go to Top