Ratować historię

Ratować historię

w Kultura

Wielkie emocje oraz łzy wzruszenia towarzyszyły uroczystemu otwarciu wystawy Panorama „Bitwy pod Grunwaldem". Obraz będzie można podziwiać do końca marca.

„Bitwa pod Grunwaldem", pędzla Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego, została namalowana 100 lat temu dla uczczenia 500-lecia pamiętnej bitwy. Dziś, 600 lat po zwycięskiej walce, potężne dzieło trafiło do Wałbrzycha. Po 1936 roku obraz był pokazywany w Polsce tylko dwa razy – w latach 60-tych w Radomiu oraz kilka lat temu w Dworze Artusa w Gdańsku. Obraz dotychczas leżał w magazynie Lwowskiego Muzeum Historycznego. I tak byłoby do dziś, gdyby o cenny rulon nie potknęła się Alicja Młodecka, dyrektor Galerii Sztuki BWA – – To wielkie przedsięwzięcie. Nad sprowadzeniem oraz konserwacją obrazu pracowało wielu ludzi , którym chcę dziś serdecznie podziękować – mówi pomysłodawczyni projektu. W podniosły nastrój tłumnie zgromadzonych przybyłych wprowadził chór prawosławny Oktoich, który rozpoczął swój występ odśpiewaniem „Bogurodzicy". Wzruszenia nie krył dyrektor muzeum Historycznego we Lwowie – Zebraliśmy się tutaj, żeby zobaczyć wolność Litwy, wolność Polski. My nie sprzedajemy obrazów, ale dajemy im drugie życie – podkreśla Taras Rutko. Pod wielkim wrażeniem dzieła upamiętniającego jeden z najważniejszych momentów w historii Polski był również Piotr Kruczkowski, Prezydent Wałbrzycha – W Wałbrzychu obraz będzie tylko przez miesiąc, dlatego naprawdę warto przyjechać tutaj i obejrzeć go na spokojnie. To potężne, wielkie, wspaniałe dzieło – podkreśla włodarz naszego miasta. Obraz Popiela i Rozwadowskiego będzie krążył po całej Polsce. Odwiedzi również Litwę i być może Białoruś, natomiast 15 lipca będzie ważnym elementem głównych obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem w Krakowie. W Wałbrzychu będzie można go oglądać w Sali Konrada Zamku Książ do 31 marca.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Ścisła teatralna czołówka

Zakończyły się 20-te Jubileuszowe Dziecięco-Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne Teatrrrałki w Jeleniej Górze. Teatrrrałki

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,
Go to Top