Rekordowy rok dla miasta

Rekordowy rok dla miasta

w Region

To był rekordowy rok dla Dzierżoniowa. Miasto pozyskało prawie 21 milionów złotych. Ponad 16 to pieniądze z Unii Europejskiej.

Od początku członkostwa w UE Dzierżoniów pozyskuje średnio 4 miliony rocznie. Pieniądze przeznaczano na finansowanie inwestycji. – Skuteczne sięganie po zewnętrzne pieniądze na poprawę jakości dróg w Dzierżoniowie jeszcze przez wiele lat będzie naszym głównym priorytetem – mówi Marek Piorun. – W tym roku, korzystając ze zdobytych doświadczeń postawiliśmy zawalczyć także o duże dofinansowanie programów edukacyjnych. Wyszło świetnie, bo przygotowane przez nas zadania Unia sfinansuje praktycznie w całości  – dodaje burmistrz Dzierżoniowa.

Miasto postawiło na oświatę. Efektem jest otrzymanie prawie 8 milionów na realizację programów umożliwiających rozwijanie zainteresowań młodzieży uzdolnionej oraz dodatkowe zajęcia dla uczniów mających problemy z nauką. Opracowane przez miasto autorskie projekty pozwalają na zakup pomocy naukowych dla uczniów, specjalistycznego wyposażenia szkół oraz stwarzają nauczycielom możliwość prowadzenia dodatkowych zajęć. Równie duże środki Dzierżoniów pozyskał na "Program doskonalenia jakości usług publicznych w urzędach Dolnego Śląska i Małopolski z wykorzystaniem doświadczeń Urzędu Miasta w Dzierżoniowie". Realizowane wspólnie przez 27 samorządów zadanie ma na celu podwyższanie standardów obsługi mieszkańców i inwestorów, pozwala też na znaczne podniesienie kwalifikacji dzięki finansowanym przez UE szkoleniom. Dobre przygotowanie wniosków pozwoliło w tym roku także na sfinansowanie połowy kosztów strategicznej inwestycji drogowej. Na przedłużenie ul. Strefowej, umożliwiające pozyskanie kolejnych inwestorów miasto otrzymało prawie 2,5 milionów z tak zwanych schetynówek , budowę drogi wsparła także finansowo Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Zakończona rondem droga już jest. Jej koniec będzie zarazem początkiem ruszającej wiosną modernizacji najdłuższej drogi w Dzierżoniowie. Polegająca na poszerzeniu jezdni i instalacji nowej infrastruktury przebudowa ul. Brzegowej zakończy się po dwóch latach. Już dziś miasto ma podpisaną umowę o dofinansowaniu tego zadania w wysokości ponad 4 miliony złotych. Pozyskiwanie pieniędzy z zewnątrz to ciągła rywalizacja z innymi dolnośląskimi samorządami. – Przygotowanie każdego wniosku to setki dokumentów, załączników i analiz finansowych. To jednak bardzo przyjemna praca, jej efekty są widoczne gołym okiem, a każda decyzja o przyznanych środkach mobilizuje do opracowania kolejnych wniosków – mówi naczelnik wydziału Rozwoju Gospodarczego Danuta Minkina. Uzyskany w tym roku przez Dzierżoniów wynik trudno będzie powtórzyć, jednak prace nad zdobyciem kolejnych środków przyspieszających rozwój miasta już trwają.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

Na nich zawsze można liczyć

Pełniący funkcję burmistrza Boguszowa-Gorc  Krzysztof Kumorek, przewodniczący Rady Miasta Stanisław Urbaniak oraz

Inwestują w sprzęt

Dzięki środkom otrzymanym z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Powiat Wałbrzyski rozbudowuje bazę
Go to Top