Rezonans przy Latawcu

Rezonans przy Latawcu

w Region

Zarząd Powiatu w Świdnicy rozstrzygnął ogłoszony miesiąc temu konkurs na uruchomienie przy szpitalu „Latawiec" w Świdnicy pracowni rezonansu magnetycznego. Wpłynęły dwie oferty firm ze Strzegomia i Poznania. Wygrało Strzegomskie Centrum Diagnostyczno Medyczne z najnowszej klasy sprzętem do MRI.

Rezonans magnetyczny jest badaniem pozwalającym na obrazowanie wnętrza ludzkiego ciała poprzez wykonanie zdjęć na podstawie naturalnych właściwości magnetycznych. Dzięki niemu można zdiagnozować wiele chorób m.in. ośrodkowego układu nerwowego (mózg i kanał kręgowy) i tkanek miękkich kończyn (tkanki podskórne, mięśnie i stawy). Obecnie jest to metoda pozwalająca w najlepszy sposób ocenić struktury anatomiczne oraz ewentualną patologię z dokładnością do kilku milimetrów. Świdnicki „Latawiec" wyposażony w najlepsze sprzęty do tomografii komputerowej i angiografii nie posiada jednak pracowni MRI (rezonansu magnetycznego). Pacjenci wysyłani są do pobliskich placówek w Wałbrzychu, Legnicy czy Wrocławia, aby wykonać to badanie. Wszystko wskazuje na to, że od przyszłego roku pacjenci będą mogli skorzystać z pracowni MRI, która stanie przy „Latawcu".

-„Mając grunt, który możemy wydzierżawić i wiedząc, że naszego szpitala nie stać na budowę pracowni oraz zakup specjalistycznej aparatury, ogłosiliśmy, że poszukujemy inwestora zainteresowanego budową pawilonu na terenie Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec" w Świdnicy, z przeznaczeniem na pracownię rezonansu magnetycznego wraz z dostarczeniem odpowiedniej klasy aparatu MRI." – mówi wicestarosta świdnicki Ryszard Wawryniewicz.

Do konkursu zgłosiły się dwie firmy: Strzegomskie Centrum Diagnostyczno-Medyczne oraz firma KIE sp. z o.o. z miejscowości Buk koło Poznania. Przy ocenie obu ofert brano pod uwagę przede wszystkim klasę sprzętu, jaki będzie obsługiwał naszych pacjentów. Oferty oceniał niezależny specjalista w temacie specjalistycznej aparatury medycznej.

– „Oferta SCDM jest zdecydowanie korzystniejsza, gdyż oferent zapewnił wstawienie do pracowni nowoczesnego aparatu firmy GE z 2010 roku. Tego typu aparatu nie znajdziemy nigdzie w Polsce, a pierwsze takie urządzenie instalowane będzie w czerwcu, w Niemczech. Aparat firmy General Electic jest to sprzęt o najwyższych parametrach technicznych i najwyższym poziomie jakościowym." – wyjaśnia Jerzy Goździk, ekspert od specjalistycznej aparatury medycznej.

Druga oferta została oceniona przez niezależnego eksperta negatywnie. Firma z Poznania chciała wstawić do pracowni rezonansu używany aparat firmy Philips lub nowy, ale wątpliwej jakości, chiński aparat firmy Alltech Echostar Cantauri. Wybrano więc ofertę, dzięki której do grudnia 2010 r. przy „Latawcu" stanie pracownia z najnowszej klasy, zupełnie nowym sprzętem do MRI. Warto wspomnieć także, że oprócz wykonywania badać na rezonansie dla pacjentów szpitala, będzie możliwość dokonania takiego badania zupełnie prywatnie. Powiat jasno zaznaczył jednak, że nie gwarantuje zawarcia umowy z Dolnośląskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu i nie zapewnia również zawarcia umowy z dyrekcją SP ZOZ Świdnica. Inwestor sam musi postarać się o zawarcie takich umów. Pracownia ruszyłaby już w nowym roku w styczniu. Grunt, na którym stanie pracownia to 0,0837 ha i stanowi własność powiatu. Umowa dzierżawy gruntu zostałaby zawarta na okres 10 lat.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

Toyota się rozpędza

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu drugą linię produkcyjną małej

Kolejne drogi do remontu

Droga do gruntów rolnych w Grzędach Górnych zostanie poddana przebudowie na długości

W trosce o bezpieczeństwo

Grupa Sudecka GOPR  przeprowadzała cykl ćwiczeń w zakresie ewakuacji i transportu ludzi,
Go to Top