Rok wałbrzyskiej strefy

Rok wałbrzyskiej strefy

w Gospodarka

O atrakcyjności Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK" decydują nie tylko ulgi podatkowe, które otrzymują inwestorzy działający w jednej z 44 miejscowości objętych strefą, ale także opieka, jaką spółka otacza przedsiębiorcę. Zostało to docenione przez magazyn fDI grupy Financial Times, który w tegorocznym rankingu rekomendował spółkę jako najbardziej przyjazną inwestorom.

Od początku roku wydano 65 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w specjalnej strefie. Jest to rekordowa liczba w historii istnienia WSSE  (dla porównania w całym, najlepszym do tej pory 2008 r. , wydano 37 zezwoleń). – W WSSE drzemie ogromny potencjał – mówi wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn – Klik. – Te 5 tysięcy miejsc pracy na obszarach objętych strefą daje w efekcie niemal 50 tysięcy wokół nich, ponieważ zatrudnienie znajdują zarówno poddostawcy, jak i kooperanci. WSSE stała się kołem zamachowym regionalnej gospodarki – dodaje wiceminister. W zamian za przyznaną w tegorocznych zezwoleniach pomoc publiczną, przedsiębiorcy zadeklarowali utworzenie 5 tysięcy miejsc pracy i zainwestowanie blisko 5,2 mld złotych. Dotychczasowe inwestycje w Strefie warte były 17,9 miliarda złotych. Na koniec III kwartału w strefowych firmach zatrudnionych (na etatach) było ponad 39 tysięcy osób. – Zazwyczaj jest tak, że inwestorzy ubiegając się o zezwolenie na działalność w specjalnej strefie ostrożnie składają deklaracje – podkreśla minister Ilona Antoniszyn-Klik – a w efekcie inwestycji powstaje realnie więcej miejsc pracy. Widać to m.in. w wałbrzyskiej strefie: deklarowane i wpisane do zezwoleń na działalność było 25 tysięcy miejsc pracy, w rzeczywistości jest ich 39 tysięcy.

Spośród wszystkich 173 firm, które mają zezwolenia na działalność w WSSE „INVEST-PARK", dla kilku rok 2014 oznaczał zakończenie inwestycji i rozpoczęcie produkcji. Są to: Bama, Polaris, dBP Eko, Pasta Food, Ronal, Mando. Wałbrzyska strefa w 2014 roku powiększyła się. Pod koniec kwietnia „INVEST-PARK" wzbogacił się o ponad 330 ha we Wrześni oraz Nowej Rudzie, a w maju o 150 ha w 12 miejscowościach. Powstały także trzy całkiem nowe lokalizacje: w Kobierzycach (dolnośląskie), Otmuchowie i Grodkowie (opolskie). W sumie WSSE „INVEST-PARK" ma dziś 2649,3 hektarów gruntów inwestycyjnych, z czego 1060 jest wciąż do dyspozycji przedsiębiorców.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Gospodarka

Toyota się rozpędza

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu drugą linię produkcyjną małej

Inwestycyjne wsparcie

Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyznano dodatkowe środki na program ochrony gruntów rolnych,
Go to Top