Rzeczpospolita wyróżniła Wałbrzych

Rzeczpospolita wyróżniła Wałbrzych

w Aktualności

Wałbrzych zajął 33 miejsce w kategorii gmin miejskich i miejsko – wiejskich w rankingu samorządów przygotowanym przez "Rzeczpospolitą". 17 miejsc wyżej sklasyfikowano nas pod względem innowacyjności.

Ranking miał na celu uhonorować samorządy, które najbardziej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia mieszkańców. Podmioty podzielono na trzy kategorie: miasta na prawach powiatu, pozostałe gminy miejskie i miejsko – wiejskie oraz gminy wiejskie.

Ranking przeprowadzony został w dwóch etapach. W pierwszym wybrano miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2005-2008 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. W tym etapie wzięto pod uwagę dane pochodzące z Ministerstwa Finansów i dotyczące wszystkich samorządów w Polsce w poszczególnych kategoriach. Przy wyborze samorządów do drugiego etapu punktowano m.in. dynamikę wzrostu wydatków majątkowych, wartość pozyskanych środków unijnych w przeliczeniu na 1 mieszkańca, zadłużenie samorządu w stosunku do dochodów oraz dynamikę wzrostu wydatków ogółem na 1 mieszkańca.

Do drugiego etapu zakwalifikowano 464 samorządy – 64 miasta na prawach powiatu, 200 miast i gmin miejsko – wiejskich oraz 200 gmin wiejskich. Do wybranych samorządów wysłano ankiety składające się z 15 pytań. Odpowiedzi na nie pomogły wybrać najlepszych.

Na podstawie przesłanych ankiet Rzeczpospolita przygotowała również zestawienie "Innowacyjna Gmina". Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich Wałbrzych znalazł się na 16. pozycji. W tej kategorii oceniane były m. in. możliwość załatwiania spraw przez internet, szkolenia dla urzędników w zakresie korzystania z technologii teleinformatycznych, dostęp gospodarstw domowych do szerokopasmowego internetu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Uniwerek prężnie działa

Wzorowa frekwencja, pasjonujący wykład i bardzo pouczające spotkanie związane z bezpieczeństwem seniorów,

Innovation Park

Centrum Szkoleniowe INNOVATION PARK mieści się w hali przemysłowej Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy

Mają wymarzony samochód

Ponad 140 tysięcy złotych kosztował bus, który został przekazany do Ośrodka Pomocy
Go to Top