Same fanaberie...

Same fanaberie…

w Kultura

Aż 15 wydarzeń scenicznych czeka na gości jubileuszowych Fanaberii Teatralnych, które będą miały miejsce w Wałbrzychu. Dziesiąta odsłona tego projektu odbędzie się w dniach 15 – 24 listopada i będzie doskonałą okazją do poznania sztuk, które zachwyciły całą Polskę.

Podczas 10 – letniej historii wałbrzyskich Fanaberii Teatralnych na deskach wystawiono prawie 100 spektakli. Teatr Dramatyczny imienia Jerzego Szaniawskiego odwiedziło w ramach tego projektu około 15 tysięcy miłośników sztuki. – Dziesięć lata temu 37% wałbrzyszan był bez pracy. Czuliśmy wtedy, że teatr powinien dać coś mieszkańcom – opowiada Danuta Marosz, dyrektor Teatru Dramatycznego. – Mieliśmy taką fanaberię, aby zaprosić tych ludzi do naszej placówki na tydzień obcowania ze sztuką. Pomyśleliśmy, że Ci, którzy są bezrobotni na pewno nie pojadą do innych miast w poszukiwaniu spektakli, gdyż zwyczajnie ich na to nie stać. Ściągnęliśmy zatem twórców do Wałbrzycha i jak się okazało, pomysł był bardzo trafiony – mówi szefowa placówki. Tegoroczna odsłona festiwalu potrwa aż 10 dni. Publiczność będzie miała okazję podziwiać aktorów z między innymi z Opola, Legnicy, Zielonej Góry, Sosnowca, Warszawy, Bydgoszczy, czy Lublina. Fanaberie zostały podzielone na trzy segmenty tematyczne, związane z kierunkami, jakimi podąża dzisiejszy teatr Polski. Będzie to nurt historii – wspólnoty, historii – indywidualności oraz teatru kobiet, który w dużym stopniu zawładnął artystyczną sceną. – 10 lat temu w zasadzie nikt nie słyszał o reżyserkach. Oprócz wyjątkowych przypadków, kobiety nie były obecne jako twórczynie spektakli. Dzisiaj, choć może tego nie zauważamy, to właśnie one przejęły dużą część tej sceny. Kobiety w teatrze mają swój głos oraz miejsce i bardzo często robią spektakle ważniejsze i ciekawsze od mężczyzn – przyznaje Sebastian Majewski , dyrektor artystyczny Teatru Dramatycznego. Fanaberie rozpoczną się polskim arcy-dramatem „Dziady", zaadoptowanym przez Maję Kleczewską, w którym zmierzy się z mickiewiczowskim dziełem. Na deskach teatru zobaczymy także między innymi „Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim", „Trash Story", spektakl „Janosik. Naprawdę prawdziwa historia", czy sztukę „I będą święta". Na największy tegoroczny dolnośląski festiwal rezerwacji biletów można dokonywać osobiści lub telefonicznie w biurze Teatru Dramatycznego. Szczegółowy program 10-tych Fanaberii dostępny jest na stronie internetowej placówki.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Ścisła teatralna czołówka

Zakończyły się 20-te Jubileuszowe Dziecięco-Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne Teatrrrałki w Jeleniej Górze. Teatrrrałki

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,
Go to Top