Śledczy sprawdzają czy kupowano głosy

Śledczy sprawdzają czy kupowano głosy

w Aktualności

Prokuratura okręgowa w Świdnicy sprawdza czy w okresie od początku listopada do 5 grudnia 2010 roku w Wałbrzychu doszło do kupczenia głosami. Śledczy pod lupę wzięli zarówno pierwszą turę jak i dogrywkę wyborów prezydenckich.

Śledztwo wszczęte zostało na podstawie materiałów przekazanych przez CBA Delegatura we Wrocławiu, które wskazują na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa tzw. korupcji wyborczej, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Prowadzenie śledztwa powierzone zostało CBA Delegaturze we Wrocławiu. W najbliższym czasie przeprowadzone zostaną czynności zmierzające do zabezpieczenia dowodów w sprawie, w celu ustalenia skali przestępczego zjawiska i osób biorących udział w popełnieniu przestępstwa.Zgodnie z przepisami kodeksu karnego sankcji karnej (karze do 5 lat pozbawienia wolności) podlegają także osoby, które przyjmują korzyść majątkową lub osobistą albo takiej korzyści żądają za głosowanie w określony sposób. Jeśli natomiast sprawca takiego przestępstwa zawiadomi organ ścigania o fakcie przestępstwa i okolicznościach jego popełnienia zanim organ ten o nich się dowie w wyniku prowadzonego postępowania, sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary a nawet może odstąpić od jej wymierzenia.

Pierwszy świadek, który dobrowolnie zgłosił się do prokuratury twierdzi, że kupował głosy dla kandydatów PO. Odpowiedź partii była natychmiastowa. Oto treśc oświadczenia striktur powiatowych Platformy:

"W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi procederu kupowania głosów w wyborach samorządowych oświadczamy, że Platforma Obywatelska odcina się od takich działań. Sprawa ewentualnego kupowania głosów trafiła do prokuratury. Niezależna prokuratura i niezwisły Sąd to jedyne instytucje, które są powołane do zbadania takich doniesień i wydawania wyroków. Oczekujemy, że sprawa zostanie rozpatrzona szybko i rzetelnie. Zdziwienie budzi fakt, że oskarżenia padają ze strony komitetu, którego członkami są osoby podejrzewane w poprzednich wyborach o kupowanie głosów. Dochodzą do nas równieżinformacje. Że jeden z komitetów za określoną sumę pieniędzy, bądź inne wartości materialne poszukuje osób, które będą zeznawać przeciwko PO. To żenujące i żałosne. Oczekujemy, że organy ścigania zajmą się również tymi doniesieniami".

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Auto uderzyło w drzewo

Jedna osoba została poszkodowana w wypadku, do którego doszło przed chwilą na
Go to Top