Spełniają się ich marzenia

Spełniają się ich marzenia

w Aktualności

Gmina Czarny Bór podpisała w środę umowę na budowę obwodnicy Czarnego – Boru – etap II. Ta część prac kosztować będzie około 4,6 miliona złotych.

W 2014 roku zakończono I etap budowy obwodnicy, który obejmował remont mostu oraz przebudowę drogi nr 3366D o długości 864m. Ta inwestycja została zrealizowana wspólnie z powiatem wałbrzyskim. Teraz rozpoczyna się drugi etap. – Jeżeli nie będzie żadnych przeszkód już w 2016 roku droga zostanie ukończona – mówi Adam Górecki, wójt Czarnego – Boru. Cała wartość inwestycji to kwota blisko siedem milionów złotych. Projekt budowy obwodnicy Czarnego Boru został współfinansowany w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. – Można powiedzieć, że impulsem do budowy obwodnicy gminy Czarny – Bór była odbudowa mostu, który został zniszczony podczas intensywnych opadów deszczu. W ubiegłym roku został wykonany odcinek dziewięćset pięćdziesiąt metrów. Przed nami najtrudniejszy etap. Budowanie od postaw, na trudnym terenie górzystym odcinka drogi o długości jednego kilometra stu metrów – podkreśla Adam Górecki. Obwodnica będzie łącznikiem drogi powiatowej z wojewódzką. Całość II etapu szacuje się na około 4,6 miliona złotych. Wykonawcą inwestycji wyłonionym w drodze przetargu została firma Berger Bau Polska Sp. z o.o. z Wrocławia. – Zasadniczym elementem będą mury oporowe. Mam nadzieję, że nie natrafimy na żadne niespodzianki – zaznacza Grzegorz Serafin, dyrektor ds. budownictwa drogowego firmy Berger Bau Polska. Drugim, bardzo ważnym partnerem i wykonawcą tego zadania jest Kopalnia Melafiru w Czarnym – Borze, która wykona prace wartości około 1,3 miliona złotych. Inwestycja sfinansowana będzie z trzech źródeł: Powiat wałbrzyski – 300 tysięcy złotych, Urząd Marszałkowski z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – II Etap Bezpieczeństwo -Dostępność Rozwój- 50% wartości inwestycji, a pozostałe środki z budżetu gminy Czarny Bór. Całość zadania to kwota około siedmiu milionów złotych.

Ta wyczekiwana przez czarnoborzan od ponad 20 lat inwestycja jest niezwykle ważna z kilku powodów. Po pierwsze zdecydowanie poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców, a w szczególności dzieci uczęszczających do szkoły i przedszkola, ponieważ cały ciężki tabor z kamieniem przeniesie się na nową obwodnicę poza główną metropolię. Po drugie dzięki obwodnicy powstaną nowe tereny inwestycyjne dla przedsiębiorców o obszarze około 17 hektarów. Ważna będzie oczywiście również poprawa czystości w gminie.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Pomoc dla pszczelarzy

Do 30 czerwca 2021 r. pszczelarze mogą składać w biurach powiatowych ARiMR

„Noc Świętojańska” pod Dzikowcem
Go to Top