Spotkanie japońskich firm

Spotkanie japońskich firm

w Gospodarka

Japońscy inwestorzy z Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na zaproszenie kierownictwa Invest – Parku, zasiedli do debaty o współpracy.

Seminarium z Japończykami, to najnowsza inicjatywa prezes Invest – Parku, Barbary Kaśnikowskiej, która postanowiła poznać oczekiwania przedsiębiorców, już działających w strefie. – Chcemy się dowiedzieć w bezpośredniej rozmowie, z jakimi problemami borykają się firmy i wspólnie znaleźć rozwiązanie – mówi prezes Kaśnikowska. Ogólną sytuację ocenił przedstawiciel Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Marek Szostak. – Przeprowadziliśmy badania w tej sprawie. Wynika z nich, że Japończykom przeszkadza kiepski stan dróg, biurokracja i niejednoznaczne przepisy, skostniałe prawo pracy czy niewydolna służba zdrowia. Ale za to Polska jest stabilna gospodarczo, bezpieczna, strategicznie położona w samym środku Europy, ma wykształcone kadry. Nie mówiąc już o powszechnej życzliwości, otwartości i okazywanej Japończykom sympatii – wylicza Szostak. O ile w kwestii dróg, czy obowiązujących przepisów, Invest – Park ma niewielkie pole do popisu, to jednak w innych, równie ważnych sprawach, zobowiązał się do interwencji. Chodzi m.in. o kontakty z firmami, dostarczającymi energię. – Firmy w Wałbrzychu skarżyły się na spadki napięcia w sieci energetycznej. Dla precyzyjnych maszyn, jakimi w większości dysponują zakłady, nawet sekundowa przerwa w prawidłowym napięciu, powoduje szkody. Zorganizowaliśmy spotkanie wałbrzyskich przedsiębiorców z Tauronem, podobną naradę chcemy zaproponować w Jelczu-Laskowicach – tłumaczy Barbara Kaśnikowska.
Japończycy napomknęli też o braku możliwości kształcenia swoich dzieci – na Dolnym Śląsku, oprócz Wrocławia, nie ma międzynarodowych szkół. Tu w sukurs przyszedł prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej, który zobowiązał się, w razie potrzeby, do utworzenie przynajmniej oddziałów w placówkach oświatowych, jeśli inwestorzy zgłoszą takie zapotrzebowanie. Na szczeblu samorządowym możliwe jest także rozwiązanie problemu komunikacji miejskiej i dowozu pracowników do zakładów w strefie. Obecnie na terenie WSSE funkcjonuje 12 inwestorów japońskich, którzy planowali zainwestować blisko 1,4 mld zł oraz stworzyć prawie 1700 miejsc pracy. Rzeczywistość znacznie przekroczyła deklaracje, ponieważ przedsiębiorcy zainwestowali już 4,5 miliarda złotych i stworzyli ponad 3860 miejsc pracy. Polska jest drugim domem dla 264 japońskich firm, z których 77 ulokowało swoje inwestycje w kraju nad Wisłą. Pod względem liczby fabryk daje to Polsce czwarte miejsce w Europie (Zachodniej, Wschodniej i Południowej). Z danych JETRO, Japońskiej Organizacji Handlu Zagranicznego, wynika, że na koniec 2010 r. najwięcej firm produkcyjnych z co najmniej 10-proc. udziałem japońskiego kapitału było w Europie w Niemczech – 146, we Francji – 133 i w Czechach – 94. Zarząd Spółki planuje organizować tego typu wydarzenia cyklicznie z myślą o tym, aby ułatwiać funkcjonowanie inwestorom w strefie. Niebawem można spodziewać się kolejnych tego typu spotkań z przedsiębiorcami. Tym razem będą to spotkania z inwestorami, których kapitał pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele ambasady japońskiej, PAIiIZ, JETRO oraz japońskich firm funkcjonujących na terenie WSSE: Bridgestone Diversified Products Poland (Żarów) , Daicel Safety Systems Europe (Żarów) , Nifco Poland (Świdnica) , NSK Steering Systems Europe (Wałbrzych) , Poland Smelting Technologies "POLST" (Wałbrzych) , Sumika Ceramics Poland (Wrocław) , Toyota Europe Engineering & Maintenance (Wałbrzych) , Toyota Motor Industries Poland (Jelcz-Laskowice) , Toyota Motor Manufacturing Poland (Wałbrzych) , Toyota Tsusho Europe Societe Anonyme (Wałbrzych/Jelcz-Laskowice) , AKS Precision Ball Poland (Żarów) , Yagi Poland Factory (Żarów).

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Gospodarka

Toyota się rozpędza

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu drugą linię produkcyjną małej

Inwestycyjne wsparcie

Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyznano dodatkowe środki na program ochrony gruntów rolnych,
Go to Top