Starostowie przeciwni centralizacji

w Aktualności

Starostowie powiatów dolnośląskich wydali oświadczenie w sprawie koncepcji zmian w funkcjonowaniu powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Poniżej jego treść.

Starostowie powiatów dolnośląskich po zapoznaniu się z wstępną koncepcją zmian w funkcjonowaniu powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, nie znajdując merytorycznych, ustrojowych ani prawnych podstaw do przeprowadzenia procesu centralizacji nadzoru sanitarnego i usług laboratoryjnych, wyrażają swoje nagatywne stanowisko wobec proponowanych rozwiązań.

Uważamy, iż proponowana reorganizacja w dalszej perspektywie ma na celu likwidację powiatowych struktur Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, co w konsekwencji doprowadzi do dalszej degradacji ośrodków powiatowych. Wydłuży drogę do załatwienia spraw mieszkańcom powiatów, na ogół miejscowości prowincjonalnych. Problemem ustrojowym staje się także zwierzchnictwo starosty nad zespolonymi służbami, inspekcjami i strażami powiatowymi (Dz. U. z 2007 nr 89 poz. 590, art. 17, ust. 6).

Uważamy także, że wyłączenie z nadzoru powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych jednostek organizacyjnych powiatu jest bezcelowe i skutkuje obniżeniem standardu kontroli.

W zaistniałem sytuacji starostowie Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego wnioskują o przekazanie administracji powiatowej wszystkich zadań z zakresu bezpieczeństwa publicznego.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

„Noc Świętojańska” pod Dzikowcem

Sprzeciw starostów

Grupa starostów, a wśród nich Krzysztof Kwiatkowski, gospodarz Powiatu Wałbrzyskiego, wystosowała list

Groźne zderzenie

Pogotowie ratunkowe zabrało kobietę  poszkodowaną w wypadku, do którego doszło dzisiaj w

Nowe atrakcje

Można już wypożyczyć rowery w Parku Aktywności „Czarodziejska Góra” w Jedlinie-Zdroju. Na
Go to Top