Stawiają na sportowców

Stawiają na sportowców

w Aktualności

Wiceminister Sportu i Turystyki Bogusław Ulijasz odwiedził Wałbrzych. Podczas konferencji, która odbyła się przy hali lekkoatletycznej na Nowym Mieście, wiceminister przestawił główne kierunki rozwoju infrastruktury sportowej na szczeblu regionalnym oraz planowane działania na przyszły rok.

W ramach programu rozwoju inwestycji sportowych w roku 2014 na terenie Wałbrzycha realizowano przebudowę boiska wielofunkcyjnego przy PSP nr 30, rozliczono remont sali przy PSP nr 5 oraz rozliczono budowę boiska wielofunkcyjnego przy PSP nr 15 . Najistotniejszym punktem spotkania był plan modernizacji obiektu sportowego na Nowym Mieście. Od dwóch lat trwają starania mające na celu generalny remont oraz rozbudowę kompleksu lekkoatletycznego. Do tej pory został wykonany projekt przez Pracownię Architektoniczną A.S.P.A. oraz uzyskano zgodę na budowę. Plan odbudowy zakłada przekształcenie obecnej infrastruktury w nowoczesny obiekt lekkoatletyczny, spełniający wymogi II kategorii IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych). Dzięki temu obiekt kwalifikuje się jako projekt sportowy o szczególnym znaczeniu na skalę ogólnopolską. Koszt budowy stadionu przekracza możliwości finansowe miasta, dlatego kluczowe dla realizacji projektu jest dofinansowanie ze strony Ministerstwa Sporty i Turystyki. Całkowita realizacja inwestycji potrwa ok 2-3 lata. Modernizacja będzie składać się z trzech etapów: jako pierwszy zostanie zmodernizowany stadion, drugi to stworzenie zaplecza noclegowego, a trzeci zakłada odbudowę odkrytego kąpieliska.

Rozmowa z wiceministrem Sportu i Turystyki Bogusławem Ulijaszem

– Czy można powiedzieć o konkretnej kwocie, dzięki której można byłoby wybudować w Wałbrzychu tyle obiektów sportowych ile naprawdę potrzeba?

– Chcielibyśmy tych pieniędzy mieć jak najwięcej. Wydaje się nam, że środki jakie wydajemy na infrastrukturę sportową już powoli przynoszą efekty. Samych Orlików mamy już ponad 2 tysiące. W samym województwie dolnośląskim jest ich prawie 200. Oczywiście chcielibyśmy mieć jeszcze więcej środków jeżeli chodzi o możliwość dofinansowania tego miękkiego komponentu, czyli animatorów czy różnego rodzaju projektów.

– Lepiej inwestować pieniądze w sport zawodowy czy amatorski?

– Te możliwości łączą się ze sobą. Im więcej będziemy mieli sportu powszechnego, różnego uprawiania dyscyplin, tym więcej jest możliwości wybrania później tzw. elity. Chcemy upowszechnić sport. Dla tej średniej grupy muszą znaleźć się pieniądze w klubach. Natomiast ministerstwo finansuje i będzie finansowało naszych reprezentantów olimpijskich przez kluby, zgrupowania czy związki sportowe.

– Kiedy przestaniemy oglądać w mediach sportowców niepełnosprawnych którzy będą mówić, że nie czują się jak sportowcy pełnosprawni mimo iż osiągają takie same sukcesy?

– My już nie dzielimy sportu na pełnosprawny i niepełnosprawny. Mamy takie same stypendia dla tych sportowców. Sport mamy jeden. Natomiast wiemy o tym, że uprawianie sportu przez osoby niepełnosprawne wiąże się z dodatkowym wyrzeczeniem.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Bal na rzecz weteranów

Starosta Wałbrzyski Krzysztof Kwiatkowski reprezentował Powiat Wałbrzyski podczas VII Balu Charytatywnego dla

Kolejny most zrobiony

Powiat wałbrzyski zarządza 84 obiektami mostowymi. – Mogę z dumą powiedzieć, że
Go to Top