Strażacy podsumowali rok

w Powiat

Blisko 3000 razy wyjeżdżali w ubiegłym roku wałbrzyscy strażacy do różnego rodzaju działań na terenie miasta i powiatu. To więcej w porównaniu do lat ubiegłych, ale dodatkowe wyjazdy spowodowane były panującym stanem zagrożenie epidemicznego.

Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu podczas rocznej odprawy podsumował funkcjonowanie pożarnictwa na naszym terenie. Ze względów zagrożenia epidemiologicznego w bardzo ograniczonym składzie osobowym. – Dziękuje strażakom za nieocenioną pomoc okazywaną przy realizacji zadań związanych ze zwalczaniem wirusa SARS COV-2 oraz za gotowość bojową i czuwanie nieustanne nad naszym bezpieczeństwem – mówił obecny na spotkaniu starosta wałbrzyski Krzysztof Kwiatkowski.

W minionym roku jednostki straży pożarnych zaangażowane były w likwidację 2987 zdarzeń. W porównaniu do roku poprzedniego odnotowano znaczny wzrost liczby interwencji. Jednostki straży pożarnej w 2020 –  interweniowały ponad 8 razy na dobę.  W 2020 roku, jak i w latach poprzednich, największą ilość zdarzeń odnotowano na terenie miasta Wałbrzych, następnie w gminie Boguszów – Gorce. W pozostałych gminach ilość interwencji waha się w przedziale pomiędzy 39 a 176 zdarzeń rocznie. Zauważalny jest spadek ilości interwencji tylko w gminie Jedlina – Zdrój, Natomiast w gminie Szczawno – Zdrój ilość interwencji jest porównywalna do roku poprzedniego. W pozostałych gminach nastąpił wzrost ilości interwencji. W roku 2020 odnotowano znaczny wzrost ilości miejscowych zagrożeń. Spowodowane to jest pandemią choroby SARS-COV-2. Interwencje jednostek ochrony przeciwpożarowej związane z zapobieganiem, pomocą innym służbom, a mającym związek z pandemią są ewidencjonowane jako miejscowe zagrożenia. Ma terenie miasta Wałbrzych i powiatu wałbrzyskiego odnotowano 719 tego typu interwencji. Na bieżący rok planowane są duże inwestycje min, przebudowa i rozbudowa budynku „C” w jednostce straży pożarnej przy ul. Przemysłowej, zakup dwóch nowych samochodów osobowych w ramach budżetu obywatelskiego miasta Wałbrzycha oraz nowego ciężkiego wozu bojowego.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu powstała 1 stycznia 1999 roku, w ramach przeprowadzonej w Polsce reformy samorządowej. Obejmuje ona swoim zasięgiem działania teren dwóch powiatów, tj. miasta Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego, a w ramach nich następujące jednostki administracyjne miasta: Wałbrzych, Boguszów-Gorce, Szczawno Zdrój i Jedlina Zdrój, miasta i gminy: Mieroszów i Głuszyca oraz gminy: Czarny Bór, Stare Bogaczowice i Walim. Powierzchnia terenu chronionego wynosi 515 km2, a liczba mieszkańców stałych około 180 tyś. W 2020 roku Komenda dysponowała 146 etatami, w tym 7 etatami cywilnymi.  Na dzień 31-12-2020 r. służbę pełniło łącznie 137 strażaków.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Powiat

Wspierają druhów

Powiat Wałbrzyski wspomógł Ochotniczą Straż Pożarną w Walimiu zakupując i przekazując środki

Bezpłatne porady

Ministerstwo Sprawiedliwości i Powiat Wałbrzyski informują o możliwości skorzystania z nieodpłatnej pomocy

Dożynki i Święto Pieroga

Tradycyjne, Czarnoborskie Dożynki, wielobarwne stoiska ze swojskim jadłem oraz legendarne Dolnośląskie Święto
Go to Top