Szczawieńskie Impresje

Szczawieńskie Impresje

w Kultura

Artyści z Polski, Czech Białorusi, Litwy i Ukrainy zjechali do Szczawna Zdroju na trzeci już międzynarodowy plener malarski. Na „Szczawieńskie Impresje" zaprosiło ich Zdrojowe Centrum Kultury „Młyn", by przez 8 dni poznawali walory malowniczej miejscowości oraz tworzyli dzieła, które zostaną zaprezentowane na wernisażu. – Chodzi nam o to, aby poznawali się ze sobą i wymieniali doświadczeniami – mówi Elżbieta Wcisło, dyrektorka ZCK „Młyn" w Szczawnie Zdroju – Oprócz tego poznają naszą miejscowość , a wcześniej nie mieli takiej okazji. Goście przyjeżdżający z Wrocławia są Szczawnem zafascynowani, a co dopiero osoby zza granicy – dodaje.

Na międzynarodowy plener malarski zostało zaproszonych 19 artystów. Niestety nie wszyscy mieli możliwość pojawienia się w szczawieńskim kurorcie. Dzięki wsparciu ze strony urzędu miejskiego, burmistrza Tadeusza Wlaźlaka, starosty wałbrzyskiego, Roberta Ławskiego oraz sponsorów, udało się w atrakcyjny sposób umilić czas gościom. Liczne wycieczki do okolicznych zabytków oraz udział w wydarzeniach kulturalnych pomagają zainspirować artystów do tworzenia obrazów. – Wszyscy uczestniczyliśmy w wycieczkach z przewodnikiem, który zaserwował nam mnóstwo informacji o regionie. Jesteśmy zasypywanie natłokiem wrażeń, które na nas oddziałują – tłumaczy Stanisław Przewłocki, komisarz artystyczny „Szczawieńskich Impresji".- To naprawdę wspaniałe miasto, które ma niesamowitą atmosferę i specyficzną architekturę. Poznajemy się z kolegami i koleżankami z różnych szkół artystycznych o stosujących odmienne techniki. Takie doświadczenie wzbogaca – dodaje Mieczysław Maławski, artysta z Ukrainy. Każdy z artystów został poproszony o namalowanie co najmniej dwóch obrazów, które mają uchwycić atmosferę i walory kurortu. Wieża Anna, szczawieński deptak, parki uzdrowiskowe, czy dom zdrojowy, czyli dawny Grand Hotel – goście przyznają, że artystycznych inspiracji jest tutaj pod dostatkiem. – W Szczawnie – Zdroju jestem pierwszy raz i nie zdążyłam poznać wszystkich jego uroków. Malowniczość miejscowości skłania mnie do tego, by ukazać na płótnie wiele jego walorów – stwierdza Renata Filipowa, artystka z Czech. – Zwiedzamy tyle, że w zasadzie nie ma czasu na malowanie – śmieje się białoruski artysta, Edward Galustow – Jeden obraz prawie jest ukończony. Zainspirowała mnie postać Księżnej Daisy, której portret namalowałem – dodaje.Wszystkie prace zostaną zaprezentowane podczas wernisażu poplenerowego, który odbędzie się 20 sierpnia w pijalni wód mineralnych. Tam tez będzie można je podziwiać do końca września tego roku. Niektóre obrazy zostaną w formie podziękowania przekazane sponsorom. Inne prace zostaną wystawione na aukcji i będzie mógł nabyć je każdy. Zanim jednak tak się stanie, organizatorzy planują zaprezentować galerię również poza granicami kraju.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Ścisła teatralna czołówka

Zakończyły się 20-te Jubileuszowe Dziecięco-Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne Teatrrrałki w Jeleniej Górze. Teatrrrałki

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,

To był ich dzień

Bibliotekarze z Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego uroczyście świętowali Dzień Bibliotekarza.
Go to Top