Teoretycznie przygotowani do zimy

Teoretycznie przygotowani do zimy

w Region

Świdnica stworzyła bazę firm, które w razie potrzeby są gotowe zająć się odśnieżaniem terenów należących do administratorów nieruchomości bądź też wspólnot.

– Zima w poprzednim sezonie pokazała, że przy dużych opadach śniegu bardzo wielu zarządców i właścicieli nieruchomości ma problem z odśnieżaniem chodników i ich posypywaniem. Nie wystarczy, że miasto wywiąże się ze swoich obowiązków. Takie obowiązki spoczywają również na innych zarządcach, o czym niestety dość często zapominają – mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy, który zlecił przygotowanie listy świdnickich firm gotowych do podjęcia się odśnieżania. – Szczegóły współpracy omawiane są między konkretną firmą, a zarządcą nieruchomości, bądź wspólnotą. Nasze zadanie polega jedynie na ułatwieniu kontaktu osobom, które nie są zorientowane, gdzie szukać pomocy – dodaje Maciej Gleba, dyrektor Departamentu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Specjalny rejestr ma powstać również dla właścicieli prywatnych nieruchomości np. domków jednorodzinnych, czy też niewielkich budynków mieszkalnych. – Mamy informacje, że jest spora grupa mieszkańców, którzy przy niewielkich opadach śniegu bez problemu radzą sobie z utrzymywaniem porządku. Natomiast, gdy te opady są poważne zaczynają się kłopoty. Mają je, co zrozumiałe, najczęściej osoby starsze, które fizycznie nie są w stanie spełnić tego obowiązku. W związku z tym chcemy stworzyć listę świdniczan, którzy chcą pomóc innym. Jak ta pomoc ma wyglądać i jakie zasady współpracy obowiązują, obie strony ustalą między sobą – mówi wiceprezydent Pałac. Warto pamiętać, że odśnieżanie chodników, dachów i usuwanie sopli należy do zarządców nieruchomości. Tym, którzy nie wywiązują się z tego obowiązku grozi 100-złotowy mandat. Sprawa może trafić także do Sądu Grodzkiego, gdzie kara może wynieść nawet 5 tysięcy złotcyh. Zimowym odśnieżaniem dróg miejskich i chodników przez kolejne cztery zimowe sezony w Świdnicy będzie się zajmowała wybrana w przetargu firma – „Farma Miejska". Dodatkowo, by poprawić sytuację utrzymania zimą przystanków komunikacji miejskiej, wybrano konsorcjum firm BeBa-Awart. Firmy wzmocniły się sprzętowo i dziś do pracy na jezdniach można skierować aż cztery pługosolarki, a także pługi lekkie z rozrzutnikiem, pługi średnie i ładowarki. Na chodnikach zarządzanych przez miasto pracować mogą mikrociągniki oraz pługi średnie z rozrzutnikiem. Do odśnieżania przystanków komunikacji miejskiej wykorzystywane będą dodatkowe mikrociągniki. W ramach akcji zima miasto ma do dyspozycji flotę blisko 20 pojazdów.

Uwaga!

Lista firm, które są gotowe zająć się odśnieżaniem będzie dostępna na stronie www.um.swidnica.pl. Adresy i numery kontaktowe będzie można uzyskać również w Departamencie Komunikacji pod nr tel. 74 8562 896 (pon.-pt. w godz. 7.30-15.30). Zgłoszenia od osób prywatnych, które chcą pomóc innym w odśnieżaniu przyjmowane są w Departamencie Komunikacji pod nr tel. 74 8562 896 (pon.-pt. w godz. 7.30-15.30). Lista zgłoszeń będzie publikowana na stronie www.um.swidnica.pl.

 

 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Region

Wakacje z Centrum Kultury

Szaleństwo w Śląskim Wesołym Miasteczku, tańce w Indiańskiej Wiosce, spotkanie z gigantycznymi
Go to Top