To był weekend Czarnego Boru – fotorelacja

w Czarny Bór/Photography

Niesamowita, radosna, pełna dobrej zabawy atmosfera towarzyszyła Gminnym Dożynkom i XVII edycji Dolnośląskiego Święta Pieroga.

Msza Św. w intencji rolników, wielobarwny korowód, tradycyjne misterium chleba,  tłumy mieszkańców i gości to tylko początek Czarnoborskiego Święta Plonów. Później było już tylko wesoło i bardziej ludowo. Imprezę na stadionie zaczęła prezentacja misternie wykonanych wieńców. Komisja konkursowa w składzie: Wojciech Murdzek – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Marcin Gwóźdź – Poseł na Sejm RP oraz Krzysztof Kwiatkowski – Starosta Wałbrzyski nie mieli łatwego wyboru. Mimo zaciętej rywalizacji musieli wyłonić zwycięzców. W knkursie na Najpiękniejszy Wieniec triumfowało Sołectwo Czarny Bór, na drugim miejscu podium uplasowało się Sołectwo Grzędy i Grzędy Górne, na pudło trafiło także Sołectwo Borówno. Wyróżnienia przypadły Sołectwu Witków i Jaczków. Do laureatów powędrowały bony upominkowe ufundowane przez Gminę Czarny Bór o wartości kolejno 1000 zł, 800 zł i 600 zł, a dla Wyróżnionych po 300 zł. Do rywalizacja na Najsmaczniejsze Pierogi zgłoszono w trzech kategoriach w sumie 25 pięknie podanych kompozycji. Komisji Konkursowej w składzie: Iwona Frankowska – Wicestarosta Powiatu Wałbrzyskiego, Andrzej Lipiński – Burmistrz Mieroszowa i Marek Fedoruk – Burmistrz Szczawna Zdroju, przypadło w udziale degustowanie pierogów w kategoriach Kucharze Profesjonaliści oraz Instytucje i Organizacje. Ostatecznie I miejsce zajęła Pierogowa Chata z Wałbrzycha za Pierogi Letnia rozkosz (bon o wartości 800 zł), II miejsce – Soczyste Pieczyste ze Starych Bogaczowic za Pierogi z brzoskwiniami (bon o wartości 600 zł), a III miejsce – Bar Lawenda z Boguszowa Gorc za pierogi Zbójnickie (bon o wartości 400 zł). W kategorii Instytucje i Organizacje triumfowali:  Rada Rodziców w Witkowie  za Pierożki szpinakowe z suszonymi pomidorami (bon o wartości 700 zł),  II miejsce – UKN Melafir czarny Bór za Pierożki Rarytas fit oraz Caritas Parafii w Witkowie za Pierogi dobrego serca – III miejsce. Komisja konkursowa w składzie: mł. Insp. Arkadiusz Wojnowski – Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu oraz nadkom. Grzegorz Wasilewski – Komendant Komisariatu w Boguszowie – Gorcach wyłoniła natomiast laureatów w kategorii Ekipy Amatorskie. Ich decyzją I miejsce zajęła Danuta Pogwizd za Pierogi jeżynowe z serem (bon o wartości 500 zł), II miejsce – Malwina Lutkiewicz za Pierogi ruskie z miętą (bon o wartości 300 zł), a III miejsce – Małgorzata Bąk za Pierogi z kaczką (bon o wartości 250 zł). Do laureatów w Konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy i Najsmaczniejsze Pierogi trafiły atrakcyjne nagrody w postaci bonów upominkowych ufundowanych przez Gminę Czarny Bór.

Świętu Plonów towarzyszyła góralska nuta w wykonaniu Kapeli Janicki oraz występy zespołów ludowych. Ze sceny popłynęła muzyka i śpiew w wykonaniu witkowskiej formacji Radość oraz Zespołu Ludowego Grzędowianki. Gościnnie natomiast wystąpił Zespół Ludowy Zgoda z Chełmska Śląskiego. Do wspólnej zabawy w rytmach disco-polo zaprosił SKOLIM oraz najmłodszy wykonawca muzyki tanecznej WonerS, a zwieńczeniem dożynkowej zabawy był pokaz sztucznych ogni oraz zabawa z Zespołem Sekret. Dodatkową atrakcją czarnoborskich dożynek były warsztaty pierogowe oraz wikliniarskie. Termin tegorocznych dożynek zbiegł się w czasie z jubileuszową 10. edycją Narodowego Czytania, dlatego też podczas Święta Gminy nie zabrakło specjalnego stoiska bibliotecznego, na którym czarnoborska książnica, przy pysznej “Herbatce u Dulskiej” zachęcała do wspólnego czytania. Nie zabrakło quizów i konkursów opartych na motywach “Moralności Pani Dulskiej” – najbardziej znanego dramatu Gabrieli Zapolskiej. – Cieszę się, że Czarny Bór przyciągnął orędowników wiejskiej tradycji, amatorów wspólnej zabawy oraz fanów ciasta wypełnionego farszem. Dziękuję za ogrom pracy i zaangażowanie wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że Dolnośląskie Święto Pieroga i Dożynki Gminne na długo pozostaną w pamięci uczestników jako jedna z najlepszych imprez w regionie – mówi Adam Górecki, włodarz gminy.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Czarny Bór

Koncert Noworoczny

Muzyczna uczta na dobry początek Nowego Roku 2023 w Czarnym Borze.

Gminno-Powiatowe obchody

„Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i
Go to Top