To był weekend Czarnego Boru – fotorelacja

w Czarny Bór/Photography

Niesamowita, radosna, pełna dobrej zabawy atmosfera towarzyszyła Gminnym Dożynkom i XVII edycji Dolnośląskiego Święta Pieroga.

Msza Św. w intencji rolników, wielobarwny korowód, tradycyjne misterium chleba,  tłumy mieszkańców i gości to tylko początek Czarnoborskiego Święta Plonów. Później było już tylko wesoło i bardziej ludowo. Imprezę na stadionie zaczęła prezentacja misternie wykonanych wieńców. Komisja konkursowa w składzie: Wojciech Murdzek – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Marcin Gwóźdź – Poseł na Sejm RP oraz Krzysztof Kwiatkowski – Starosta Wałbrzyski nie mieli łatwego wyboru. Mimo zaciętej rywalizacji musieli wyłonić zwycięzców. W knkursie na Najpiękniejszy Wieniec triumfowało Sołectwo Czarny Bór, na drugim miejscu podium uplasowało się Sołectwo Grzędy i Grzędy Górne, na pudło trafiło także Sołectwo Borówno. Wyróżnienia przypadły Sołectwu Witków i Jaczków. Do laureatów powędrowały bony upominkowe ufundowane przez Gminę Czarny Bór o wartości kolejno 1000 zł, 800 zł i 600 zł, a dla Wyróżnionych po 300 zł. Do rywalizacja na Najsmaczniejsze Pierogi zgłoszono w trzech kategoriach w sumie 25 pięknie podanych kompozycji. Komisji Konkursowej w składzie: Iwona Frankowska – Wicestarosta Powiatu Wałbrzyskiego, Andrzej Lipiński – Burmistrz Mieroszowa i Marek Fedoruk – Burmistrz Szczawna Zdroju, przypadło w udziale degustowanie pierogów w kategoriach Kucharze Profesjonaliści oraz Instytucje i Organizacje. Ostatecznie I miejsce zajęła Pierogowa Chata z Wałbrzycha za Pierogi Letnia rozkosz (bon o wartości 800 zł), II miejsce – Soczyste Pieczyste ze Starych Bogaczowic za Pierogi z brzoskwiniami (bon o wartości 600 zł), a III miejsce – Bar Lawenda z Boguszowa Gorc za pierogi Zbójnickie (bon o wartości 400 zł). W kategorii Instytucje i Organizacje triumfowali:  Rada Rodziców w Witkowie  za Pierożki szpinakowe z suszonymi pomidorami (bon o wartości 700 zł),  II miejsce – UKN Melafir czarny Bór za Pierożki Rarytas fit oraz Caritas Parafii w Witkowie za Pierogi dobrego serca – III miejsce. Komisja konkursowa w składzie: mł. Insp. Arkadiusz Wojnowski – Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu oraz nadkom. Grzegorz Wasilewski – Komendant Komisariatu w Boguszowie – Gorcach wyłoniła natomiast laureatów w kategorii Ekipy Amatorskie. Ich decyzją I miejsce zajęła Danuta Pogwizd za Pierogi jeżynowe z serem (bon o wartości 500 zł), II miejsce – Malwina Lutkiewicz za Pierogi ruskie z miętą (bon o wartości 300 zł), a III miejsce – Małgorzata Bąk za Pierogi z kaczką (bon o wartości 250 zł). Do laureatów w Konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy i Najsmaczniejsze Pierogi trafiły atrakcyjne nagrody w postaci bonów upominkowych ufundowanych przez Gminę Czarny Bór.

Świętu Plonów towarzyszyła góralska nuta w wykonaniu Kapeli Janicki oraz występy zespołów ludowych. Ze sceny popłynęła muzyka i śpiew w wykonaniu witkowskiej formacji Radość oraz Zespołu Ludowego Grzędowianki. Gościnnie natomiast wystąpił Zespół Ludowy Zgoda z Chełmska Śląskiego. Do wspólnej zabawy w rytmach disco-polo zaprosił SKOLIM oraz najmłodszy wykonawca muzyki tanecznej WonerS, a zwieńczeniem dożynkowej zabawy był pokaz sztucznych ogni oraz zabawa z Zespołem Sekret. Dodatkową atrakcją czarnoborskich dożynek były warsztaty pierogowe oraz wikliniarskie. Termin tegorocznych dożynek zbiegł się w czasie z jubileuszową 10. edycją Narodowego Czytania, dlatego też podczas Święta Gminy nie zabrakło specjalnego stoiska bibliotecznego, na którym czarnoborska książnica, przy pysznej “Herbatce u Dulskiej” zachęcała do wspólnego czytania. Nie zabrakło quizów i konkursów opartych na motywach “Moralności Pani Dulskiej” – najbardziej znanego dramatu Gabrieli Zapolskiej. – Cieszę się, że Czarny Bór przyciągnął orędowników wiejskiej tradycji, amatorów wspólnej zabawy oraz fanów ciasta wypełnionego farszem. Dziękuję za ogrom pracy i zaangażowanie wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że Dolnośląskie Święto Pieroga i Dożynki Gminne na długo pozostaną w pamięci uczestników jako jedna z najlepszych imprez w regionie – mówi Adam Górecki, włodarz gminy.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Czarny Bór

Dożynki i Święto Pieroga

Tradycyjne, Czarnoborskie Dożynki, wielobarwne stoiska ze swojskim jadłem oraz legendarne Dolnośląskie Święto

Zawody rowerowe MTB

Aż 130 zawodników stanęło na starcie zawodów rowerowych, które rozegrano nad zalewem

Spółdzielnia powołana

W siedzibie Inkubatora Przedsiębiorczości w Czadrowie odbyło się zebranie założycielskie Spółdzielni Energetycznej
Go to Top