a jestem dzięki Tobie."

„To tylko kropla, a jestem dzięki Tobie."

w Aktualności

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu apeluje do mieszkańców o pomoc. – Obecnie pilnie potrzebujemy krwi grupy 0 Rh-, 0 Rh+, A Rh+ – mówią pracownicy RCKiK.

To właśnie w okresie wakacji krwi brakuje najbardziej. Wynika to z kilku powodów. – Po pierwsze nasi Honorowi Dawcy Krwi wyjeżdżają na urlopy, wakacje lub pracy sezonowej. Ponadto w tym okresie wzrasta liczba wypadków drogowych i więcej ludzi aktywnie spędza czas. Po trzecie nie prowadzimy w okresie wakacyjnym zbiórek krwi w szkołach ponadgimnazjalnych – tłumaczą pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Dlatego zapraszają osoby zdrowe oraz pełnoletnie do przyjścia i oddania krwi. Nie ma nic cenniejszego niż podarowanie cząstki siebie dla drugiego człowieka. Dzięki naszej krwi może żyć drugi człowiek. Przeciwwskazaniem do oddania krwi jest m.in. waga ciała mniejsza niż 50 kg, wiek powyżej 60 lat, zabieg operacyjny wykonany pół roku przed wizyta w RCKiK, tatuaż, przekłucie uszu lub innej części ciała. Kobiety nie mogą oddać krwi w trakcie miesiączki i 3 dni po jej zakończeniu. Po oddaniu krwi Krwiodawcy przysługuje: ekwiwalent kaloryczny (4500 kcal), zwolnienie z pracy, szkoły, ulga podatkowa z tytułu darowizn, na życzenie Dawcy – bezpłatne wyniki swoich badań oraz zwrot kosztów przejazdu na podstawie przedłożonego biletu. – Zachęcamy wszystkich do założenie KrewKarty, którą warto nosić zawsze przy sobie. Jest to jedyny dokument honorowany z oznaczoną grupą krwi. Taka karta może uratować nam życie, gdyż w razie potrzeby dzięki niej szybciej otrzymamy potrzebną krew. U nas w Centrum taką kartę Krwiodawca może otrzymać bezpłatnie na życzenie po 3 oddaniu krwi – mówią.

Przypominamy, że Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi I stopnia, czyli mężczyzna po oddaniu 18 litrów krwi, a kobieta 15 litrów krwi mogą w Wałbrzychu jeździć za darmo komunikacją miejską. W razie kontroli należy pokazać Legitymację Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi I stopnia wydaną przez PCK oraz dowód osobisty. Oddanie jednej jednostki krwi jest obojętne dla zdrowia dorosłego człowieka. Już po 2-3 godzinach ilość krwi w organizmie się wyrównuje. Oddawanie krwi nie powoduje żadnych skutków ubocznych, oprócz… lekkiej euforii, dumnie wypiętej piersi i szerokiego uśmiechu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Wojskowi w powiecie

Na zaproszenie starosty Krzysztofa Kwiatkowskiego ziemię wałbrzyską odwiedzili  żołnierze z 12 Szczecińskiej

Wypadek paralotniarza

\W okresie wakacyjnym niemal codziennie dochodzi do wypadków w rejonie działania Grupy
Go to Top