można czy powinno się?

To w końcu trzeba, można czy powinno się?

w Aktualności

Urzędnicy przestrzegają mieszkańców miasta, że jeśli nie wypowiedzą dotychczasowej umowy z przedsiębiorcą odbierającym odpady najpóźniej do 30 czerwca 2013 roku od lipca zapłacą podwójnie. Natomiast Alba, firma która zajmuje się wywozem śmieci na swojej stronie informuje, że nie trzeba tego robić, bo…umowy wygasają automatycznie. Kto w końcu ma rację? Czy strony ustalą wspólną wersję, aby mieszkańcy wiedzieli co mają robić? Poniżej dwa komunikaty w tej sprawie.

Komunikat Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu:

"Rewolucja śmieciowa – nowe zasady i obowiązki   Nowe zasady gospodarowania odpadami wejdą w życie 1 lipca br. Wprowadzają  nowe obowiązki dla  mieszkańców takie jak :  

1. Wypowiedzenie dotychczasowej umowy z przedsiębiorcą odbierającym odpady najpóźniej do 30 czerwca 2013 roku. Uchroni nas to przed podwójna opłatą. Od 1 lipca 2013 roku tylko i wyłącznie na rzecz Gminy będziemy płacić tzw. podatek śmieciowy

2. Złożenie deklaracji ustalającej wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami według wzoru zatwierdzonego przez Radę Miejską

3. Wyposażenie nieruchomości we właściwe pojemniki do zbiórki odpadów, w tym do zbiórki selektywnej"

Komunikat Alby:

"Mieszkańcy nie muszą wypowiadać umów, bo one same wygasną. Z początkiem lipca, gdy gminy przejmą gospodarowanie odpadami, dotychczasowe umowy na odbiór odpadów automatycznie wygasną. W związku z tym nie ma konieczności ich pisemnego wypowiadania. Nasi klienci nie muszą dokonywać w związku z tym żadnych dodatkowych formalności. Opłaty nie będą podwójnie naliczane. Podstawę prawną stanowią odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego. Na podstawie art. 475 §1 w momencie, gdy wykonanie określonego w umowie świadczenia (w tym przypadku jest to świadczenie usługi odbioru odpadów) stało się niemożliwe na skutek okoliczności (tu: zmiany prawa i przejęcia obowiązków przez podmiot wybrany przez gminę w przetargu), za które strona zobowiązana do wykonania danego świadczenia odpowiedzialności nie ponosi, zobowiązanie to wygasa bez konieczności składania dodatkowych oświadczeń woli."

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Groźne zderzenie

Pogotowie ratunkowe zabrało kobietę  poszkodowaną w wypadku, do którego doszło dzisiaj w

Nowe atrakcje

Można już wypożyczyć rowery w Parku Aktywności „Czarodziejska Góra” w Jedlinie-Zdroju. Na

Przystanek kolejowy Dzikowiec

Rada Ministrów przyjęła uchwałę o utworzeniu Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków
Go to Top