Twoja krew - Moje życie

Twoja krew – Moje życie

w Aktualności

W ramach projektu ogólnopolskiego „Rok Żołnierzy Tułaczy" uczestnicy hufca oraz klas rejonowych Publicznego Gimnazjum nr 3 oraz Zasadniczej Rzemieślniczej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu odwiedzili Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

W tym roku akcja oddawania krwi promuje się hasłem „Twoja krew – Moje życie", czyli podziel się, bo krwi nie da się wyprodukować. – W pierwszy dzień placówkę odwiedzili uczniowie gimnazjum osoby niepełnoletnie, które nie mogą jeszcze oddać krwi, ale naszym celem jest aby zaszczepić w młodych ludziach ideę oddawania krwi. Jak mówi przysłowie „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci" – mówią opiekunowie. Od specjalistki ds. promocji krwiodawstwa Teresy Kamińskiej uczestnicy dowiedzieli się jak wygląda cała procedura oddania krwi, czyli zasady kwalifikacji kandydatów na dawców krwi lub jej składników. Specjalistka podkreślała jak ważną i podniosłą sprawą jest oddawanie krwi, że jest to wielki zaszczyt. Jakie są korzyści dla dawcy wynikające z oddawania systematycznego krwi. Młodzież miała również możliwość zwiedzić miejsca niedostępne dla zwykłych krwiodawców, czyli laboratorium, miejsca gdzie wykonywane są badania i cała obróbka krwi, aby mogła ona trafić do szpitali i klinik.

W następny dzień wychowawcy wraz z uczestnikami pełnoletnimi z gimnazjum oraz szkoły zawodowej wybrali się do krwiodawstwa, aby już oddać krew. – Uczestnicy przeszli wszystkie procedury i zasiedli na wygodnych fotelach, aby dokonać tak wspaniałego czynu. Wszyscy oddawali krew z uśmiechem na twarzy, może było trochę strachu, ale udało się. Na koniec otrzymaliśmy czekolady na wzmocnienie oraz upominek w postaci długopisu z logo krwiodawstwa – relacjonują wychowawcy.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Konsultacje społeczne

Powiat Wałbrzyski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji

Budują obwodnicę

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oficjalnie zainaugurowała rozpoczęcie prac przy

Biała broń

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów
Go to Top