Uroczysty powrót parowozu Tkt48-18

Uroczysty powrót parowozu Tkt48-18

w Kultura

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej zaprasza miłośników starej kolei do śledzenia przejazdu parowozu Tkt48-18 z Piły, przez Poznań, Leszno, Wrocław do Jaworzyny Śląskiej.

Parowóz Tkt 48-18 z 1957 roku – tzw. tendrzak, wyprodukowane przez Zakłady HCP w Poznaniu, przeznaczonych do ruchu podmiejskiego i pociągów towarowych. Prędkość maksymalna 80 km/h, całkowity ciężar 98 ton, moc parowozu – 1060KM Masa napędna „tekatki" była nieduża, co w połączeniu z czterema parami kół napędowych dawało doskonałe przyspieszenie rozruchu. Cecha ta sprawiała, iż zdecydowana część tendrzaków prowadziła składy osobowe, szczególnie z dużą liczbą przystanków. Często prowadziły składy w terenach podgórskich z uwagi na dobre wpisywanie się w łuki i tę samą prędkość konstrukcyjną w obie strony (częsta zmiana kierunku trakcji). Popularne „tekatki" były (za swe cechy trakcyjne) ogólnie lubiane przez załogi. Tkt 48-18 od 1993 roku była na stanie Parowozowni w Jaworzynie Śląskiej pod parą, następnie służyła jako eksponat, w 2005 r. została wydzierżawiona Stowarzyszeniu "The Wolsztyn Experience". W 2006 roku -powrót do służby po naprawie głównej, używana do organizacji pociągów specjalnych w całej Polsce.W 2010 roku przewieziona do Zakładów Naprawczych "Interlok" w Pile i październiku ponownie zawita do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku na stałe. 

 

Trasa:

odjazd Piła – 5:00przyjazd Poznań – 8:00przyjazd Leszno – 9:30przyjazd Wrocław – 13:00 -15 00 – Dworzec Główny – możliwość zwiedzania przy peronie w ramach otwarcie rzeźby miejskiej Wrocławia „Pociąg do nieba"przyjazd Jaworzyna Śląska – 16:00 – 19:00 bocznica Muzeum – możliwość zwiedzenia parowozu

Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystości.* wszelkie godziny odjazdów i przyjazdów podane są orientacyjnie

 

Więcej informacji:Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa ul. Towarowa 4,58-140 Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,

To był ich dzień

Bibliotekarze z Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego uroczyście świętowali Dzień Bibliotekarza.

Dzień bibliotekarza

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, w tym roku przypadającego na 
Go to Top