Urodziny księcia

Urodziny księcia

w Aktualności

Swoje 80-te urodziny świętował w Wałbrzychu książę Bolko von Pless. Wnuk słynnej księżnej Daisy i Hansa Heinricha XV od roku jest honorowym obywatelem Wałbrzycha, a od 4 lat ściśle współpracuje z rodzinnym zamkiem Książ.

Przyjaciele z Polski i zagranicy, arystokraci i samorządowcy, ludzie kultury i naukowcy świętowali w wałbrzyskim zamku Książ 80 urodziny głowy rodu Hochbergów, księcia Bolko von Pless, hrabiego von Hochberga, barona na Książu. Uroczyste Mszę Świętą „w podziękowaniu za zasługi rodu Hochbergów dla Ziemi Wałbrzyskiej oraz o zdrowie i błogosławieństwo boże dla księcia Bolko" celebrował proboszcz parafii Św. Anny na Szczawienku, ordynariusz diecezji świdnickiej, ksiądz Jerzy Ossoliński. O oprawę muzyczną zadbał chór „Freundschaft", działający przy Niemieckim Towarzystwie Społeczno -Kulturalnym w Wałbrzychu. Chór wykonuje pieśni religijne i świeckie po niemiecku, polsku, łacinie i angielsku. Nie inaczej było podczas niedzielnej mszy. Minutą ciszy uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej, w jej szóstą rocznicę. Wieczorem na trzecim piętrze, w salonie złotym, prezydent Wałbrzycha, dr Roman Szełemej oraz prezes zamku Książ, Krzysztof Urbański podjęli potomka właścicieli zamku uroczystą kolacją. Podczas drugiego dnia swojej wizyty książę Bolko z małżonką księżna Marie-Elisabeth w towarzystwie prezesa Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Mateusza Mykytyszyna odwiedzili Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Wałbrzychu. W budynku uczelni do 1945 roku znajdował się Generalna Dyrekcja Dóbr Książąt von Pless na Dolnym Śląsku, a w mieszczącej się na terenie kompleksu willi zmarła w 1943, babka księcia Bolko, księżna Daisy von Pless. Podczas urodzin księcia Bolko gościli w Wałbrzychu m.in, delegacja z miasta partnerskiego Pszczyna, w osobach burmistrza, Dariusza Skrobola z małżonką Anną oraz vice-burmistrz Barbary Sopot-Zembok, a także Mellita Sallai, pani na Morawie, hrabiostwo Christine i Bogusław Rostworowscy z Krakowa oraz szefowa mniejszości niemieckiej w Wałbrzychu, pani Doris Stempowska wraz rodziną.

W 2015 r. książę Bolko otrzymał od władz Wałbrzycha tytuł honorowego obywatela miasta. Bolko VI Książę Pszczyński, Hrabia von Hochberg i baron na Książu urodził się 3 kwietnia 1936 r. jako syn hrabiego Bolko von Hochberga i jego żony Clotilde, z domu de Silva. Dziadkami księcia ze strony ojca są książę Hans Heinrich XV i księżna Daisy von Pless. Rodzina Hochbergów administrowała, a później posiadała zamek Książ od 1509 do 1943 r. Potomek właścicieli Książa, Pszczyny, Szczawna Zdroju, Wałbrzycha, Świebodzic, Boguszowa i Mieroszowa bywa w Wałbrzychu regularnie od lat 70-tych ubiegłego stulecia.

Po 1989 r., a szczególnie po Mszy Pojednania w Krzyżowej włączył się w promocję zamku Książ jako atrakcji turystycznej o ponadregionalnym znaczeniu. Od tego czasu regularnie odwiedza zamek i włącza się w organizację przedsięwzięć kulturalnych, takich jak: wystawy, koncerty, publikacje. Książę Bolko von Pless jest również orędownikiem ponadregionalnej współpracy miast Wałbrzych i Pszczyna, które w przeszłości stanowiły wspólne dominium połączone unią personalną w osobie kolejnych właścicieli z rodziny von Pless, a od 2013 r. są miastami partnerskimi. Książę mieszka w Monachium, jest seniorem i głową rodziny Hochbergów. Ma jedną córkę – Felicitas. Wobec braku męskiego potomka, wolą księcia Bolko jest, aby w przyszłości tytuł księcia von Pless odziedziczył jego kuzyn, Peter von Hochberg z linii na Roztoce.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Uniwerek prężnie działa

Wzorowa frekwencja, pasjonujący wykład i bardzo pouczające spotkanie związane z bezpieczeństwem seniorów,

Innovation Park

Centrum Szkoleniowe INNOVATION PARK mieści się w hali przemysłowej Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy

Mają wymarzony samochód

Ponad 140 tysięcy złotych kosztował bus, który został przekazany do Ośrodka Pomocy
Go to Top