W czerwcu rusza remont sokołowskiego sanatorium

W czerwcu rusza remont sokołowskiego sanatorium

w Aktualności

Fundacja In Situ otrzymała 260 tys. zł dotacji na remont zabytkowego gmachu sanatorium w Sokołowsku. Prace zaczną się już w czerwcu.

Pieniądze na renowację gmachu dało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

– Za otrzymaną dotację zostaną wykonane następujące prace: demontaż kominów oraz montaż stropów WPS, prace murowe pozwalające usztywnić konstrukcję budynku – zapowiadają przedstawiciele fundacji. – Cały czas liczymy na Państwa pomoc i wsparcie, aby móc zrealizować w tym roku więcej prac. Ratuj z nami Sokołowsko – kup cegiełkę! Dzięki Państwu ofiarności możemy nie tylko odbudować tak cenny obiekt i stwozyć w tym miejscu Międzynarodowe Laboartorium Kultury ale i pomóc wielu osobom z tego regionu.Dawne Sanatorium dr Brehmera w Sokołowsku było pierwszym nowoczesnym uzdrowiskiem, będącym niegdyś wzorem dla kurortów w całej Europie, w tym szwajcarskiego Davos. Po II Wojnie Światowej imponujący budynek Sanatorium ulegał systematycznemu zniszczeniu. W 2005 roku został on podpalony – podczas pożaru zniszczeniu uległy stropy i dach.

W roku 2007 obiekt został kupiony przez Fundację Sztuki Współczesnej In Situ, która podjęła próbę jego uratowania. Na terenie dawnego Sanatorium dr Brehmera powstaje dziś Międzynarodowe Laboratorium Kultury. Fundacja In Situ wraz z Marią Kieślowską powołała tu także Muzeum Krzysztofa Kieślowskiego. W Laboratorium już dziś odbywają się międzynarodowe warsztaty plastyczne oraz filmowe. W przyszłości planowane są również inne wydarzenia kulturalne: warsztaty architektoniczne i pisarskie, wystawy, seminaria i konferencje, angażujące tak artystów jak i pracowników naukowych, filozofów, socjologów. Po odbudowie Sanatorium dr Brehmera Sokołowsko ma szansę stać się najwyższej próby kulturalną wizytówką Europy i Polski.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

Wypadek paralotniarza

\W okresie wakacyjnym niemal codziennie dochodzi do wypadków w rejonie działania Grupy

Pomoc dla pszczelarzy

Do 30 czerwca 2021 r. pszczelarze mogą składać w biurach powiatowych ARiMR
Go to Top