W Głuszycy spada bezrobocie

W Głuszycy spada bezrobocie

w Gospodarka

W ostatnim kwartale po raz pierwszy od wielu miesięcy zanotowano w Głuszycy niższą liczbę osób bezrobotnych. We wrześniu 156 osób podjęło pracę. Na poszukujących pracy nadal czekają darmowe szkolenia, giełdy pracy, korzystne dotacje na podjęcie działalności gospodarczej oraz staże. W marcu bez pracy pozostawało blisko 1000 osób, a w sierpniu już niespełna 800. – Kto chce, ten pracę znajdzie – mówi Danuta Rech, kierownik głuszyckiego oddziału Państwowego Urzędu Pracy (PUP) w Wałbrzychu.

Jeszcze na początku roku stopa bezrobocia w powiecie wałbrzyskim wynosiła blisko 20%, w sierpniu już 17,1%. W naszej gminie zarejestrowanych w Urzędzie Pracy w styczniu było 921 osób, 809 w czerwcu, a we wrześniu 783 osoby. – Wrzesień to miesiąc, w którym 156 osób zgłosiło nam podjęcie pracy – mówi Danuta Rech, kierownik głuszyckiego oddziału PUP w Wałbrzychu. – Osoby znalazły zatrudnienie głównie we wrocławskiej i wałbrzyskiej strefie ekonomicznej – dodaje.

Kto szuka pracy?W czerwcu, spośród 809 osób poszukujących pracy, 306 miało wykształcenie zawodowe, 248 podstawowe i gimnazjalne, 51 średnie ogólnokształcące, 171 policealne średnie i 33 wyższe. – Największy problem mają osoby z wykształceniem podstawowym, bo bardzo często pracodawcy poszukują pracowników produkcji z wykształceniem co najmniej zawodowym – wyjaśnia Danuta Rech. Dla osób z wykształceniem podstawowym jest jednak dobra informacja – od stycznia w głuszyckim Zespole Szkół będzie można bezpłatnie uzupełnić wykształcenie w klasach technicznych lub ogólnej. – Z wykształceniem wyższym mamy mało osób zarejestrowanych, ale jeśli już są, to trudności ze znalezieniem pracy mają humaniści, głównie osoby, które ukończyły pedagogikę. Sporo jest jednak ofert w sektorze usług, produkcji i handlu oraz dla osób z orzeczoną grupą inwalidzką.

Giełdy pracySą jednym z efektywniejszych działań: w maju i czerwcu zorganizowano ich łącznie siedem.- Przyjeżdżali do nas pracodawcy, przede wszystkim z wrocławskiej strefy ekonomicznej. Szukali pracowników produkcji. Po jednej z giełd majowych, w której wzięły udział 82 osoby bezrobotne, 17 zostało zatrudnionych – opowiada Danuta Rech. Łącznie w siedmiu giełdach uczestniczyły 303 osoby, z których 44 podjęło pracę.

Szkolenia i stażeZmiana zawodu lub doskonalenie swoich umiejętności staje się niezbędne na dzisiejszym rynku pracy. Stąd też w Urzędzie Pracy można bezpłatnie skorzystać ze szkoleń. – Bardzo dobrze współpracuje się nam z Fundacją Wałbrzych 2000, która jest organizatorem większości szkoleń. Były już szkolenia w zakresie grafiki komputerowej i projektowania stron www, operatora wózków widłowych, koparko-ładowarki, profesjonalnego fryzjera-stylisty, kucharza, bukieciarza-florysty, a także z księgowości. W tym roku odbyło się już 48 szkoleń – wymienia kierownik głuszyckiego oddziału PUR. Do 21 października trwa nabór na szkolenie ,,Podstawy obsługi komputera z elementami tekemarketingu". Szkolenie ruszy od 11 listopada. Osoby, które nie ukończyły 25 lat, mogą skorzystać też z rocznego stażu. Dla osób powyżej tego wieku organizowane są staże u pracodawcy na okres 6 miesięcy. W ubiegłym roku blisko 100 osób skorzystało z takiej formy zatrudnienia.

Jeśli zasiłek, to dla kogo?

Zasiłek można pobierać przez 12 miesięcy. Od 1 czerwca br. zmieniła się wysokość zasiłków dla bezrobotnych. Dla osób, które posiadają do 5 lat stażu pracy wynosi on przez pierwsze trzy miesiące 525,27 zł netto, przez kolejne – 427,65 zł netto; dla osób, które przepracowały od 5 do 20 lat – 645,31 zł netto przez pierwsze trzy miesiące, a przez kolejne 517,26 zł; z kolei osoby, które legitymują się co najmniej 20-letnim stażem pracy, przez pierwsze trzy miesiące mogą liczyć na zasiłek w wysokości 765,45 zł, przez kolejne 611,36 zł.

Nadal bez pracyNa stronie Powiatowego Urzędu Pracy znajduje się obecnie blisko 200 ofert pracy, w tym pięć na terenie Głuszycy, pozostałe głównie dotyczą Wałbrzycha, ale są też o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim, a nawet dotyczą terenu Unii Europejskiej (głównie dla kierowców). Głuszycki oddział rejonowego Urząd Pracy w Wałbrzychu oferuje szkolenia, giełdy pracy, staże a mimo to na terenie gminy nadal blisko 800 osób pozostaje bez pracy.- Niektórym nie odpowiada wynagrodzenie, a trzeba przyznać, że w naszym regionie oscyluje ono wokół minimalnej płacy krajowej, czyli 1317 zł brutto. Poza tym część kobiet wychowuje dzieci, więc też z tego względu rezygnuje z podjęcia pracy. Kolejnym problemem może być brak dojazdu, bo przecież oferty są głównie spoza Głuszycy, a regularnego dojazdu na strefę ekonomiczną w Wałbrzychu nie ma. Znowu te panie, które mogłyby bezpłatnie dojeżdżać do włocławskiej strefy ekonomicznej z pracy wracałby po godz. 17., a wówczas przedszkole jest już nieczynne – wylicza Danuta Rech najczęściej podawane przez bezrobotnych powody odmowy pracy.

Pracować i korzystać Osoby, które podejmą pracę poza miejscem zamieszkania, a zostały do niej skierowane z Urzędu Pracy, mogą ubiegać się przez o zwrot kosztów dojazdu do pacy do 12 miesięcy. Z kolei te osoby, które pobierają zasiłek a na własną rękę znajdą sobie pracę, mogą ubiegać się o tzw. dodatek atywizacyjny w wysokości 304 zł netto w miesiącu. Przysługuje on za połowę okresu, za jaki byłby pobierany zasiłek. – Taka forma ma zachęcić bezrobotnych do aktywnego szukania pracy – wyjaśnia Danuta Rech. O tym, jak aktywnie poszukiwać pracy, można się dowiedzieć również z bezpłatnych kurów, jakich kilka w ciągu roku jest organizowanych przez Urząd Pracy. Ponadto osoby, które ukończą szkolenie zakresu prawnych podstaw funkcjonowanie przedsiębiorstw, i chcą otworzyć własną działalność gospodarczą, mogą ubiegać się o dotację (bezzwrotną) na rozpoczęcie działalności w wysokości 19.000 zł. – Polecam korzystać z kursów, podnosić swoje kwalifikacje i śledzić oferty pracy, zaglądać na stronę Powiatowego Urzędu Pracy www.urzadpracy.pl – doradza i dodaje, żeby się nie poddawać – kto chce pracować, to wcześniej czy później pracę znajdzie.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Gospodarka

Toyota się rozpędza

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu drugą linię produkcyjną małej

Inwestycyjne wsparcie

Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyznano dodatkowe środki na program ochrony gruntów rolnych,

Minister w urzędzie

Reformie rynku pracy oraz zmianom w przepisach pozwalających na zatrudnianie cudzoziemców poświęcone
Go to Top