Wakacyjne koncerty ZPiT

Wakacyjne koncerty ZPiT

w Kultura

W Zespole „Wałbrzych" sezon się nie kończy. Po obozie taneczno-wypoczynkowym grup dziecięcych, przyszedł czas na warsztaty taneczno-wokalne dla młodzieży i dorosłych. Intensywne próby w miesiącu sierpniu, skierowane były na przygotowanie i wdrożenie nowych pozycji repertuarowych oraz pracę nad techniką taneczną i wokalną.

Efekt tej pracy prezentowany był podczas uroczystego uruchomienia oczyszczalni gazu koksowniczego w Wałbrzyskich Zakładach Koksowniczych „Victoria", Festynu Rodzinnego w dzielnicy Podgórze, Jarmarku Tkaczy w Chełmsku Śląskim. Zespół promował także rodzime miasto i kraj podczas 58 Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Czerwonym Kostelcu (Czechy). Jako jedyny polski zespół, „Wałbrzych" występował w towarzystwie 15 grup przybyłych z różnych stron świata: Włoch (3 zespoły), Izraela, Turcji, Czech (4), Słowacji (3), Gruzji, Brazylii, Filipin i Nowej Zelandii. Pięć festiwalowych dni od 22 do 26 sierpnia 2012 roku wypełnionych było koncertami, które odbywały się na estradach ustawionych przy głównych placach i  traktach miejskich, oraz w sąsiadujących miejscowościach regionu. Główną sceną Festiwalu był parkowy Amfiteatr. Organizatorzy szacują rekordową ilość widzów, jaka podziwiała barwność i różnorodność kostiumów z różnych zakątków świata oraz wspaniałe pokazy sceniczne połączone z baletem (Izrael), gimnastyką (Gruzja), żonglowaniem flagami czy też ognistym oddechem (Włochy). Dzień inauguracji festiwalu miał bardzo uroczysty charakter, bowiem rok 2012 jest dla miasta jubileuszowym. Pierwsze pisane wzmianki o osadzie pochodzą dokładnie sprzed 650 lat. Burmistrz Czerwonego Kostelca Peter Medilek – wyraził swoją radość z faktu, że miasto organizuje prestiżowy festiwal folklorystyczny, najstarszy w czeskim środowisku. Od rana do wieczora, przez 5 dni, było ono nie tylko wypełnione setkami artystów, ale i zwiedzających. Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Czerwonym Kostelcu uznawany jest przez władze i mieszkańców za święto miasta. Burmistrz zachęcał wszystkich do udziału w festiwalowej zabawie, podczas której doświadczyć można było fantastycznej atmosfery,  poznać mentalność, zwyczaje i  tradycje wielu narodów. Festiwal ten uznawany jest za jeden z największych i najważniejszych w Europie. O jego prestiżu świadczy fakt, że jest pod patronatem IOV, Prezydenta Hradec Králové i Ministra Kultury Czech. Czerwony Kostelec jest niewielkim miastem, liczącym około 8,5 tysiąca stałych mieszkańców. Ma malownicze, górskie położenie. Leży w rejonie wschodniego Pogórza Karkonoszy. Nazwa miasta wywodzi się od Kościoła św. Jakuba, z charakterystycznym czerwonym kolorem jego fasad. Czerwony Kostelec, jest w trakcie roku miejscem realizacji wielu wydarzeń o charakterze rozrywkowym, kulturalnym, rekreacyjnym i sportowym. Animatorem większości z nich jest Miejski Dom Kultury, który był również organizatorem 58 Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego.

Przed Zespołem „Wałbrzych" kolejne zadania – w najbliższy piątek zobaczymy go na scenie „Dni Wałbrzycha". Natomiast już w sobotę duży, 2-godzinny koncert podczas „Święta Mleka" w Kamiennej Górze, a następnie podróż artystyczna do Chin.Zapraszamy Państwa do zapoznania się z fotorelacją z przebiegu opisywanych wydarzeń.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Ścisła teatralna czołówka

Zakończyły się 20-te Jubileuszowe Dziecięco-Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne Teatrrrałki w Jeleniej Górze. Teatrrrałki

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,
Go to Top