Wałbrzyska PWSZ walczy z plagiatem

Wałbrzyska PWSZ walczy z plagiatem

w Aktualności

Koniec z bezkarnym kopiowaniem prac magisterskich w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa. Teraz dokumenty studentów będą sprawdzane przez specjalny System Antyplagiatowy firmy Plagiat.pl.

Wałbrzyska PWSZ jest 164 uczelnią w Polsce, która zdecydowała się skorzystać z Systemu Plagiat.pl i efektywnie walczyć z plagą pisania prac magisterskich i licencjackich wg zasady kopiuj/wklej. – Podjęliśmy taką decyzję mając na uwadze wykształcenie wśród studentów rzetelnego i uczciwego uprawiania nauki – twierdzi kanclerz uczelni Jan Zawierko. Jego zdaniem Internet oraz otwarte bazy naukowe sprzyjają nierzetelnemu korzystaniu z cudzych prac. Dotychczas za ich weryfikację odpowiadali promotorzy, którzy korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia sprawowali pieczę nad swoimi studentami. Teraz dzięki Systemowi Antyplagiatowemu walka z istniejącymi nieprawidłowościami będzie prostsza. Działanie Systemu Plagiat.pl nie jest skomplikowane i mimo pomysłowości studentów nie można go oszukać. Na początku praca zostaje wprowadzona do Systemu gdzie jest analizowana pod kątem zapożyczeń z Internetu oraz bazy danych prac studentów. Skutkiem tych działań jest tzw. „Raport podobieństwa", który pokazuje promotorowi jaką część analizowanego dokumentu zapożyczono z innych źródeł. Jednak decyzja o uznaniu pracy za plagiat zawsze należy do promotora.

Zdaniem Prezesa Zarządu Plagiat.pl dr. Sebastiana Kawczyńskiego w Polsce zmienia się świadomość społeczna, a tym samym podejście do standardów jakości kształcenia, które obejmują nie tylko dbałość o wysoki poziom edukacji. Równie ważne jest przestrzeganie norm etycznych w nauce, w tym skuteczna walka ze zjawiskiem plagiatu. – To już nie tylko kwestia dobrego wizerunku. W czasach kiedy uczelnie zaczynają walczyć o studenta wygrywają nie te, które zapewnią szybkie uzyskanie dyplomu, tylko najlepsze. Przymykanie oka na nielegalne kopiowanie prac magisterskich zwyczajnie się więc nie opłaca – zauważa Prezes Plagiat.pl. Jan Zawierko podkreśla, że korzystanie z systemy antyplagiatowego to nie jedyny sposób, by walczyć z nieuprawnionymi zapożyczeniami. – Generalnie zakładamy, że każdy nasz student ma pełną świadomość ciążącej na nim odpowiedzialności karnej i etycznej za nielegalne kopiowanie prac, ale organizujemy też specjalny blok zajęć poświęcony ochronie praw intelektualnych – kończy kanclerz PWSZ.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Aktualności

„Cyfrowa Gmina”

Gmina Czarny Bór otrzymała wsparcie w wysokości 100 tysięcy złotych na rozwój

Wojskowi w powiecie

Na zaproszenie starosty Krzysztofa Kwiatkowskiego ziemię wałbrzyską odwiedzili  żołnierze z 12 Szczecińskiej
Go to Top