„Wałbrzyskie mięsopusty …  czyli karnawałowe ostatki”

„Wałbrzyskie mięsopusty … czyli karnawałowe ostatki”

w Kultura

Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych" zaprasza na koncert i zabawę zapustową „Wałbrzyskie mięsopusty … czyli karnawałowe ostatki", która odbędzie się w siedzibie Teatru Dramatycznego im J. Szaniawskiego w Wałbrzychu 27 lutego 2011 roku o godzinie 18.00.

To jedna z nielicznych okazji zaprezentowania części repertuaru Zespołu na profesjonalnej scenie, ze świetną akustyką i przy intensywnym oświetleniu. Dopiero w takich warunkach żywiołowość tancerzy i koloryt strojów nabierają pełnego blasku. Naprawdę warto to zobaczyć. Zapraszamy do spędzenia niedzielnego wieczoru min. na góralskim weselu w Spiszu. Bilety w cenie 15,- złotych do nabycia w sekretariacie instytucji – Wałbrzych, ul. Andersa 185 (budynek WOK) – www.zpit.pl sekretariat@zpit.pl tel. 74/6664260, tel/fax. 74/8481525.

Zapustami zwano w Polsce czas zabaw trwających od Nowego Roku, albo od święta Trzech Króli do środy popielcowej. Zapusty to także określenie ostatniego tygodnia karnawału, lub trzy ostatnie – dlatego najbardziej szalone i hulaszcze – dni przed Popielcem. Te ostatnie trzy dni karnawału nosiły także staropolska nazwę mięsopust uformowaną od słów mięsa- opust, czyli pożegnanie mięsa, opuszczenie.W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, karnawał był czasem biesiad, tańców i nieustającej zabawy, która stawiano ponad wszystkim. Bawiono się i weselono we wszystkich stanach, w miastach i na wsi. Bawili się bogaci i biedni, młodzi i starsi, piękni i ułomni, a wszyscy stosownie do posiadanych środków i zasobów, jedli dużo, tłusto i jeszcze więcej pili. Na szlacheckich i magnackich dworach urządzano polowania i turnieje, okazałe i bardzo wystawne uczty i bale, a wśród nich modne w Polsce, już w XVII wieku bale karnawałowe i maskowe. Rozmiar dobrej, ostatkowej zabawy określały słowa krakowskiej przyśpiewki: "szły wiechcie z butów i drzazgi z podłogi".

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Równorzędne nagrody

Organizowany przez Gminę Czarny Bór, Kopalnię Mineral Polska Sp. z o. o.

„Artyści dzieciom”

W średniowiecznej scenerii Zamku Grodno odbył się wernisaż wystawy ” Artyści dzieciom-

SILENTlive

W marcu minęło już trzynaście długich lat zespołu SILENTlive. Grupa od dłuższego
Go to Top