Walczą o dotację

Walczą o dotację

w Gospodarka

Ponad 250 wniosków o dofinansowanie inwestycji wpłynęło wczoraj do Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej. 

Do podziału jest ok. 20,5 mln zł. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przedsiębiorca może uzyskać nawet do 480 tysięcy złotych bezzwrotnej dotacji, czyli odzyskać 60 procent poniesionych wydatków. Rejestracja wniosków odbywała się od godz. 8.00 do 15.30 za pośrednictwem Internetu. Pierwszy wniosek już w 14 sekundzie zarejestrował przedsiębiorca z branży gastronomicznej ze Świdnicy. Ubiega się on o dotację wysokości 464 tysięcy złotych i planuje inwestycję wartą 976 tysięcy.Ostatni spośród 257 wniosków wpłynął 46 sekund przed zakończeniem rejestracji.Łączna kwota dotacji, o jaką wnioskują przedsiębiorcy wynosi 44 877 381 złotych.

Zgodnie z procedurą złożone w DIP wnioski przejdą teraz ocenę formalną. Na tym etapie przedsiębiorcy mają prawo dokonania poprawek i uzupełnień drobnych błędów w dokumentacji. Później wnioski, które zostaną zakwalifikowane, przechodzą ocenę merytoryczną projektów. Punktowana jest podczas niej m.in. innowacyjność, wykorzystywanie w projekcie technologii Informatycznych, czy wreszcie współpraca przy jego realizacji z ośrodkami naukowymi i badawczymi. Ostateczne wyniki, a co za tym idzie kolejną listę dolnośląskich inwestycji dotowanych przez Unię, poznamy za 3 miesiące.

Firmy, które spełnią wymagania i otrzymają najlepsze oceny złożonych w konkursie projektów, mogą liczyć na dofinansowanie m.in. zakupu nieruchomości, maszyn i urządzeń, robót i materiałów budowlanych (jeśli będą np. modernizować posiadane budynki i lokale). Będą mogły rozszerzyć lub wprowadzić nowe usługi, produkty, technologie. Jednym z warunków, które przedsiębiorca musi spełnić jest stworzenie i utrzymanie przynajmniej przez 2 lata miejsca pracy.

W tym roku Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca ogłosi jeszcze dwa konkursy dla przedsiębiorców: we wrześniu dotacje dla inwestycji w innowacje na poziomie regionu (zaawansowane materiały i technologie), oraz w grudniu na rozwijanie działów badawczo-rozwojowych. Do końca tego roku Instytucja zakontraktuje 75 procent z puli 680 milionów złotych, które do roku 2013 mają zasilić dolnośląskich przedsiębiorców i Instytucje Otoczenia Biznesu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Gospodarka

Minister w urzędzie

Reformie rynku pracy oraz zmianom w przepisach pozwalających na zatrudnianie cudzoziemców poświęcone

Umowa podpisana

Pełniący funkcję Burmistrz Miasta Boguszowa-Gorc Krzysztof Kumorek podpisał umowę na realizację zadania
Go to Top