Wieczór z dokumentem

Wieczór z dokumentem

w Kultura

Wiedza i Życie Inne Oblicza Historii, Fundacja"Świat, którego już nie ma" oraz Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu zapraszają na projekcję filmu dokumentalnego "Ihrowica Zabili nas w Wigilię". Projekcja odbędzie się w sali kinowej budynku CKiT w Walimiu 21 lutego o godzinie 18.00.

Obraz zrealizowany przez zespół magazynu „Wiedza i Życie Inne Oblicza Historii” to opowieść o podolskiej wsi Ihrowica, położonej kilkanaście kilometrów od Tarnopola, w której 24 grudnia 1944 ukraińscy nacjonaliści zamordowali 80 jej mieszkańców. Historię tej zbrodni dokumentuje od lat jeden z ocalałych, Jan Białowąs. Kamera towarzyszy jego wyprawie na Ukrainę, spotkaniom i rozmowom z Ukraińcami we Lwowie i Ihrowicy. Film jest hołdem złożonym mieszkańcom Ihrowicy, zamordowanym w bestialski sposób przez bandy UPA w Wigilię świąt Bożego Narodzenia 1944 roku.Ginęli okrutnie mordowani siekierami, paleni żywcem. Po "Zimie w lesie " oraz "Ścigam Iwana Groźnego" film ten jest trzecią projekcją dokumentalną  realizowana w ramach projektu "Wieczór z dokumentem, kręci nas kino historyczne".

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Kultura

Ścisła teatralna czołówka

Zakończyły się 20-te Jubileuszowe Dziecięco-Młodzieżowe Konfrontacje Teatralne Teatrrrałki w Jeleniej Górze. Teatrrrałki

O!PLA

Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3-go Maja tuż, tuż nic więc dziwnego,
Go to Top