Większe emerytury i renty

Większe emerytury i renty

w Gospodarka

Od 1-go marca wzrasta wysokość wszystkich świadczeń wypłacanych przez Zakład ubezpieczeń Społecznych. Zwaloryzowane emerytury i renty w zdecydowanej większości podwyższone zostaną o ponad 70 złotych.

Waloryzacji podlegają emerytury pomostowe, okresowe, kapitałowe oraz nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, renty z tytułu niezdolności do pracy, rodzinne, socjalne oraz zasiłki przedemerytalne. Większość świadczeń wzrośnie o 71 złotych. Tylko w niektórych przypadkach kwota ta będzie inna.

– Zostaną podwyższone również dodatki do emerytur i rent o tak zwany wskaźnik waloryzacji, który w tym roku wynosi 104,8 %. W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy będzie to 75% stałej kwoty, czyli 53 złote i 25 groszy – tłumaczy Katarzyna Morawiec, rzecznik prasowy ZUS w Wałbrzychu. W tym roku zastosowano inną metodę wyliczania waloryzacji. Poprzednio polegała ona na pomnożeniu wysokości renty lub emerytury przez tak zwany wskaźnik waloryzacji. Tym razem jednak odstąpiono od procentowego wyliczenia na rzecz kwoty stałej.

– Jest to jednorazowe zdarzenie. – mówi Zbigniew Derdziuk, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – W przyszłym roku powrócimy do waloryzacji procentowej. Jesteśmy jednak przygotowani na wypłacanie świadczeń w nowej formie – dodaje. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza również udogodnienia, poprzez uruchomienia tak zwanej e-administracji. Tegoroczna waloryzacja również ma się odbyć szybciej i taniej. – Dotychczas decyzję drukowaliśmy w dwóch egzemplarzach, z czego jeden wysyłaliśmy do świadczeniobiorcy, drugi pozostawał u nas. W tym roku zakład ewidencjonuje dla siebie takie pismo w formie elektronicznej. – wyjaśnia Katarzyna Morawiec. Już w połowie roku rusza nowy portal informacyjny ZUS. Świadczeniobiorcy wiele spraw będą mogli załatwić poprzez dostęp do swojego konta internetowego, działającego całą dobę.

Tags:

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie od Gospodarka

Toyota się rozpędza

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu drugą linię produkcyjną małej

Inwestycyjne wsparcie

Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyznano dodatkowe środki na program ochrony gruntów rolnych,

Minister w urzędzie

Reformie rynku pracy oraz zmianom w przepisach pozwalających na zatrudnianie cudzoziemców poświęcone

Umowa podpisana

Pełniący funkcję Burmistrz Miasta Boguszowa-Gorc Krzysztof Kumorek podpisał umowę na realizację zadania
Go to Top